VODIČ ZA BIRAČE / Provjerite još jednom pravila za izborni dan. Ovo je 5 važnih stvari koje morate znati

Image
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

U Sabor se bira 151 zastupnik, 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, osam biraju pripadnici nacionalnih manjina u 12. jedinici, a tri birači bez prebivališta u Hrvatskoj u 11. jedinici koju praktično čini cijeli svijet

16.4.2024.
22:18
Matija Habljak/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatska u srijedu bira 11. saziv Hrvatskog sabora. O tome koji će ih zastupnici u iduće četiri godine predstavljati i tko će dobiti priliku formirati novu Vladu i upravljati državom, odlučivat će nešto više od 3 milijuna 733 tisuće birača. U Sabor se bira 151 zastupnik, 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, osam biraju pripadnici nacionalnih manjina u 12. jedinici, a tri birači bez prebivališta u Hrvatskoj u 11. jedinici koju praktično čini cijeli svijet. U toj jedinici, tj. u inozemstvu, izbori su po hrvatskom vremenu počeli u ponedjeljak navečer u Australiji, a u utorak ujutro i u brojnim europskim državama. U inozemstvu se, naime, glasuje dva dana, u utorak i srijedu. Birališta se sutra u Hrvatskoj otvaraju u 7 sati, a zatvaraju u 19 sati.

1. Ne zaboravite dokumente

Svaki birač koji želi pristupiti glasovanju na biračkom mjestu za zastupnike u Hrvatski sabor identificira se u pravilu pomoću osobne iskaznice ili putovnice ili vozačke dozvole odnosno bilo koje druge javne isprave sa fotografijom birača pomoću koje se može nedvojbeno utvrditi identitet birača. Važno je dakle istaknuti da se mora raditi o javnoj ispravi i to s fotografijom, objasnili su za Danas.hr iz DIP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po dolasku na biračko mjesto, birač je dužan biračkom odboru u svrhu identifikacije uručiti osobnu iskaznicu odnosno drugu gore navedenu javnu ispravu, nakon čega birački odbor prvo utvrđuje biračko pravo birača na tom biračkom mjestu, a zatim biraču uručuje glasački listić.

Kada birač glasuje na biračkom mjestu pomoću tzv. plave potvrde to se ne odnosi na identifikaciju birača već na utvrđivanje biračkog prava birača na biračkom mjestu. Naime, radi se o situaciji kada je birački odbor već utvrdio identitet birača (pomoću javne isprave kako je prethodno navedeno), ali je prilikom utvrđivanja biračkog prava tog birača uvidom u izvadak iz popisa birača za to biračko mjesto utvrdio da birač nije naveden u izvatku. U pravilu će se raditi o situaciji kada je biraču istekla osobna iskaznica te stoga nije upisan u izvadak iz popisa birača. Takav birač i dalje ima biračko pravo, ali s obzirom da nije upisan u izvadak, biračko pravo na biračkom mjestu dokazuje tzv. plavom potvrdom, koju biraču izdaje nadležno upravno tijelo (u pravilu obližnji matični ured) na dan provedbe izbora, objasnili su iz DIP-a za Danas.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
VELIKI VODIČ /

Pogledajte kako će na dan izbora raditi trgovine i šoping centri

Image
VELIKI VODIČ /

Pogledajte kako će na dan izbora raditi trgovine i šoping centri

Nakon što pribavi tzv. plavu potvrdu, birač će se vratiti na biračko mjesto, gdje će ga birački odbor ponovno identificirati na osnovi neke gore navedene javne isprave, utvrditi njegovo biračko pravo na osnovi tzv. plave potvrde te uručiti biraču glasački listić odnosno omogućiti mu glasovanje. Dakle, tzv. plava potvrda ne služi za identifikaciju birača već za utvrđivanje biračkog prava birača na biračkom mjestu.

2. Kako pravilno ispuniti listić?

Glasanje na biračkom mjestu se obavlja osobno, glasačkim listićem. Glasuje se za liste izborne jedinice navedene na glasačkom listiću. Glasački listić popunjava se tako da se zaokruži redni broj ispred naziva liste izborne jedinice. Ako birač želi pojedinom kandidatu na toj listi dati preferirani glas, zaokružuje redni broj ispred imena i prezimena kandidata kojemu daje preferirani glas. Podsjetimo, da trebate paziti i na nekoliko stvari kod ispunjavanja listića ili će on biti nevažeći. Kako su za Danas.hr objasnili iz DIP-a, Zakon člankom 79. propisuje da je nevažeći glasački listić neispunjeni glasački listić, nadalje to je glasački listić popunjen na način da se ne može sa sigurnošću utvrditi volja birača i okolnost za koju je listu odnosno kandidata glasovao, potom glasački listić na kojem je birač glasovao za dvije ili više lista, odnosno kandidata, te glasački listić na kojem je birač glasovao za kandidate s različitih lista, a nije zaokružio jednu od lista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Ako ste se zabunili, nema povratka, možete glasati samo jednom

"Člankom 3. stavkom 2. Zakona propisano je da birač na istim izborima može glasovati samo jedanput. Kada birač pristupi glasovanju na biračkom mjestu, birački odbor će, nakon što utvrdi identitet i biračko pravo birača, zaokružiti birača u odgovarajućem izvatku iz popisa birača, nakon čega birač ne može ponovno pristupiti glasovanju, primjerice iz razloga jer je
'zabunom krivo zaokružio glasački listić'. Slijedom navedenog, ne postoji mogućnost 'naknadnog ispravka' glasačkog listića", kazali su za Danas.hr iz Državnog izbornog povjerenstva.

4. Ima li kazne za prekršitelje izborne šutnje?

Počela je dvodnevna izborna šutnja u Hrvatskoj. Zabranjuje se svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za kršenje izborne šutnje prilikom izbora zastupnika u Hrvatski sabor, Zakon ne predviđa novčane kazne. Za razliku od izbornih zakona koji se odnose na lokalne izbore i izbore članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske, Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“, broj 116/99, 109/00, 53/03, 69/03, 167/03, 44/06, 19/07, 20/09, 145/10, 24/11, 93/11, 120/11, 19/15, 66/15, 104/15, 98/19, dalje: Zakon) ne propisuje kršenje izborne šutnje kao prekršaj, pa tako niti novčane sankcije za kršenje izborne šutnje, objasnili su iz DIP-a za Danas.hr.

5. Smije li se fotografirati listić na biračkom mjestu?

"Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“, broj 116/99, 109/00, 53/03, 69/03, 167/03, 44/06, 19/07, 20/09, 145/10, 24/11, 93/11, 120/11, 19/15, 66/15, 104/15, 98/19, dalje: Zakon) ne propisuje biračima izričito zabranu fotografiranja glasačkih listića (mobitelom ili drugim uređajem) na biračkim mjestima na dan izbora", objasnili su iz DIP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državno izborno povjerenstvo i u dosadašnjoj izbornoj praksi, upozoravalo je birače da korištenje mobilnih uređaja i fotografiranje glasačkih listića, nije primjereno te da je u suprotnosti s općim pravilima ponašanja na biračkom mjestu i pravilima izbornog postupka.

"Napominjemo da načelo tajnosti glasovanja jamči biračima da nitko ne može zahtijevati izjašnjenje birača o njegovom glasačkom opredjeljenju, ali birač je ipak slobodan ako to želi objaviti svoje glasačko opredjeljenje. U svakom slučaju, pri korištenju mobilnih i drugih uređaja treba voditi računa da se osigura tajnost i nesmetano obavljanje glasovanja na biračkom mjestu", kažu iz DIP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za izbore će biti otvoreno oko 7000 biračkih mjesta

Broj promatrača je sa oko 8500, koliko ih je bilo prije četiri godine, pao na oko 5400. O zastupnicima 11. saborskog saziva odlučivat će 3 milijuna i 773 tisuće birača, što je za 127 tisuća manje nego prije četiri godine. S prebivalištem u Hrvatskoj ih je 3 milijuna i 511 tisuća, bez prebivališta u Hrvatskoj, aktivno registriranih je 222.300 birača. 

Za izbore će biti otvoreno oko 7000 biračkih mjesta, od čega u Hrvatskoj oko 6500, a u inozemstvu 110 u 41 državi, navodi član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izbornoj administraciji bit će angažirano više od 70 tisuća osoba.

Predsjednik države, osim što raspisuje izbore za zastupnike u Hrvatski sabor, saziva prvu konstituirajuću sjednicu te povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja uživa povjerenje većine svih zastupnika Hrvatskog sabora. Za sastavljanje Vlade potrebno je imati većinu, točnije 76 potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo zasjedanje Sabora najkasnije 20 dana nakon provedenih izbora

Predsjednik države, osim što raspisuje izbore za zastupnike u Hrvatski sabor, saziva prvu konstituirajuću sjednicu te povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja uživa povjerenje većine svih zastupnika Hrvatskog sabora. Za sastavljanje Vlade potrebno je imati većinu, točnije 76 potpisa.

Nadalje, saziva Hrvatski sabor na prvo zasjedanje, a prvo zasjedanje održava se najkasnije 20 dana nakon provedenih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski sabor konstituiran je izborom predsjednika Sabora na prvoj sjednici na kojoj je nazočna većina zastupnika. Predsjednik države povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika.

Vladu čini predsjednik, jedan ili više potpredsjednika i ministri. Članove Vlade predlaže osoba kojoj je predsjednik povjerio mandat za sastav Vlade. Odmah po sastavljanju Vlade, a najkasnije u roku od 30 dana od prihvaćanja mandata, mandatar je dužan program Vlade i Vladu predstaviti Hrvatskom saboru i zatražiti glasovanje o povjerenju. Vlada stupa na dužnost kad joj povjerenje iskaže većina svih zastupnika u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na temelju odluke Hrvatskoga sabora o iskazivanju povjerenja Vladi Republike Hrvatske, rješenje o imenovanju predsjednika Vlade donosi predsjednik države uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora, a rješenje o imenovanju članova Vlade donosi predsjednik Vlade uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora.

Ako mandatar ne sastavi Vladu u roku od 30 dana od dana prihvaćanja mandata, predsjednik Republike mu može produžiti mandat za najviše još 30 dana. Ako ni u tom roku mandatar ne uspije sastaviti Vladu ili ako predložena Vlada ne dobije povjerenje Hrvatskoga sabora, predsjednik Republike povjerit će mandat za sastav Vlade drugoj osobi. Ako Vlada ni tada ne bude sastavljena, tada će predsjednik imenovati privremenu nestranačku Vladu i istodobno raspisati prijevremene izbore za Hrvatski sabor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Zimska služba u pripravnosti: 'Mi smo navikli posljednjih godina da imamo to u 4, 5 mjesecu'

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo