25.5.2012.
23:03

Pula. Stadion: Aldo Drosina. Gledatelja:8.000.

Hrvatska: Subašić - Vida, Ćorluka (od 80. Vrsaljko), Schildenfeld (od 45. Šimunić), Strinić - Iličević (od 60. Rakitić), Dujmović (od 45. Vukojević), Badelj, Perišić (od 45. Kranjčar) - Kalinić, Eduardo (od 60. Mandžukić)

Estonija: Pareiko - Šišov, Kudron, Klavan, Kruglov - Konsa, Vassiljev, Dimitrijev, Kink - Saag, Oper.

Strijelci: Ćorluka (17'), Kalinić (20'), Vukojević (81'), Vassiljev (83')

Hrvatska nogometna reprezentacija više je nego uspješno položila ispit u prvom prijateljskom suretu priprema za EURO, odigranom u Puli pred 8.000 sjajno raspoloženih navijača na stadionu Aldu Drosini. Kao što je bilo i najavljeno, Slaven Bilić je izveo rezervnu momčad, predvođenu Ćorlukom i Eduardom, ali svi su se jako trudili maksimalno mu otežati odluku o izboru 23 igrača koji će otputovati u Poljsku i Ukrajinu.

Iako nikada nisu igrali zajedno, rezervisti su pokazali da naši uz maksimalan trud protiv bilo koga mogu odigrati odlično, pa je tako početni sastav Subašić, Vida, Ćorluka, Schildenfeld, Strinić, Iličević, Dujmović, Badelj, Perišić, Kalinić i Eduardo već u prvom poluvremenu lako slomio neugodnu Estoniju - zapravo jedno od ugodnih iznenađenja kvalifikacija.

Nakon početne prijetnje Estonaca i nekoliko nesigurnosti u našoj obrani, krenula je ofenziva Vatrenih. Eduardo je u 6. minuti najavio staru dobru formu, sjajno se izborio za poziciju u petercu, ali je njegov udarac glavom pod prečku estonski vratar uspio obraniti. Nabacio je Iličević, koji je u prvom poluvremenu bio jedan od naših najraspoloženijih igrača. Nekoliko minuta kasnije zaprijetio je Kalinić, nakon ubačaja Vide, a u 18. minuti Hrvatska je povela. Ubacio je Iličević iz kornera, Kalinić loptu prebacuje za Ćorluku, a ovaj s nekoliko metara snažnim udarcem 'para' estonsku mrežu.

Gol je još više probudio navijače, ali i dao novu energiju Vatrenima, pa je u 18. minuti vratar Pareiko ponovno vadio loptu iz mreže. Bila je to sjajna akcija u kojoj je Eduardo podsjetio na svoje najbolje dane. Dudu je na lijevoj strani petom probio blok Estonaca, savršeno posluživši Perišića u šesnaestercu, a ovaj je servirao loptu Kaliniću koji s nekoliko metara nije imao težak posao.

Do kraja prvog dijela igrala je samo Hrvatska. Iličević i Perišić su još nekoliko puta stvorili gužvu u kaznenom prostoru gostiju, ali nije ušlo. Vida je pogodio prečku, Kalinić je s nekoliko metara pucao ravno u golmana, a potom u zadnjoj minuti, nakon sjajnog slaloma Iličevića i ubačaja na drugu stativu, samo dodao loptu Pareiku, ovoga puta glavom.

U drugom poluvremenu ušli su Šimunić, Vukojević i Kranjčar umjesto Schife, Dujmovića i Perišića, a igra naših malo je pala. Estonci su dvaput zaprijetili iz daljine, ali bez rezultata.

U 57. minuti, Hrvatska je izvela prekrasnu akciju, sam je na desnoj strani ostao Vida, nećkao se hoće li ubaciti ili pucati, a na kraju je odabrao nešto između i poklonio loptu Pareikou. U 60. minuti Bilić je odlične Eduarda i Iličevića zamijenio Mandžukićem i Rakitićem, ali novi gol skuhao je Niko Kranjčar, jednim od onih svojih fantastičnih proigravanja. Kao nekad Aljoša Asanaović, Niko je s lijeve strane provukao loptu kroz pola obrane Estonaca sasvim desno do Vrsaljka, ovaj je iskoristio zbunjenost gostiju, iz prve odigrao paralelu do Vukojevića, a Ogi u trku, s udaljenosti penala, zabija za 3:0.

Dojam nije pokvario ni počasni gol Estonaca u 83. minuti. Opalio je Vasiljev iz slobodnjaka, lopta je na putu pogodila Vukojevića, prevarila Subašića i provukla se u mrežu.

Zaključak? Kad svi trče, kad se bore, i misle samo na pobjedu, našima se može samo zapljeskati. Biliću sad preostaje najteža odluka - izabrati četvoricu koji neće ići na EURO.

Belgija i Crna Gora odigrale su na stadionu Roi Baudouin u Bruxellesu bez pobjednika u prijateljskom ogledu. Rezultat 2:2 vjerojatno nije previše razočarao niti jednu stranu, pogotovo ne goste.

Nogometaše i navijače belgijske reprezentacije, kod koje će Hrvatska gostovati 11. rujna u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. godine, gosti iz Crne Gore šokirali su već u 5. minuti. Drinčić je iz slobodnog udarca proigrao Vučinića koji se sjurio ka golu i lijevom nogom pogodio za 0:1.

Inicijativa domaćina urodila je plodom u 25. minuti, kada je Mirallas nakon centaršuta Mertensa zabio glavom i izjednačio rezultat. U 34. minuti je Hazard iz penala doveo domaćine u vodstvo. Kazneni udarac skrivio je Pavićević na Mirallasu.

U 76. minuti, Drinčić je na asistenciju Vukčevića postavio konačnih 2:2.

Rusija je pripreme za EURO započela prijateljskim ogledom protiv Urugvaja na stadionu Lokomotiva u Moskvi. Niti u ovoj utakmici nije bilo pobjednika, završilo je 1:1. Liverpoolov napadač Luis Suarez promiješao je u 48. minuti obranu Rusije i udarcem lijevom nogom s nekih 13 metara doveo Urugvajce u vodstvo.

Tek što je Rusija krenula s centra, uspjela je izjednačiti. Učinio je to Keržakov koji je iskoristio pogrešku urugvajske obrane, te je udarcem iz blizine postavio konačnih 1:1.