Kranjčar majstorski torpedirao Belgiju!

Premijera nekadašnjeg Ćirinog 3-5-2 sustava bila je uspješna.

4.3.2010.
0:54

BRUXELLES. Stadion Kralj Baudouin Gledatelja: 15.000 Sudac: Gianluca Rocchi (Italija) Strijelac: 0:1 Kranjčar (63) Žuti kartoni: Vertonghen / Vukojević

BELGIJA: Bailly - Colpaert, Kompany (od 70. Lombaerts), Vermaalen (od 84. Alderweireld), Van Damme - Hazard (od 77. Buffel), Vertonghen, Witsel, Dembele (od 70. Carcela-Gonzalez), Martens (od 46. Sonck) - Lukaku (od 77. Blondel)

HRVATSKA: Runje - Križanac (od 56. Rakitić), Šimunić (od 46. Šimunić), Ćorluka - Čale, Srna (od 90. Gabrić), Vukojević (od 82. Dujmović), Kranjčar, Modrić (od 64. Pranjić) - Bilić (od 64. Mandžukić), Olić (od 57. Eduardo)arti-201003030258006Nije to bila utakmica za pamćenje, ali Hrvatska je u Bruxellesu ipak pobjedom najavila povratak na veliku nogometnu scenu. Vatreni su novi ciklus priprema za EP 2012. godine otvorili u novom ruhu, baš kako je i obećao izbornik Slaven Bilić. U sustavu 3-5-2, obranu su držali Križanac, Šimunić i Ćorluka, a u napadu je umjesto Eduarda, započeo Mate Bilić.

Osim nekoliko bezopasnih pokušaja na obje strane, prvih dvadesetak minuta nije punudilo mnogo. Hrvoje Čale je u 12. minuti izborio korner, Srna provukao jednu parabolu u sam centar peterca, ali majstor za takve situacije - Eduardo - bio je na klupi.

A onda prva velika prilika na utakmici, u režiji majstora Nike Kranjčara. Modrić i Niko pokušavali su na rubu šesnaesterca izigrati duplim pasevima desnu stranu zgusnute obrane Belgijanaca, a Kranjčar se okrenuo, i maestralno servirao loptu Hrvoju čali. Lijevi bek Trabzonspora našao se oči u oči s belgijskim vratarom, no, umjesto da puca, pokušao je podvaliti loptu Ivici Oliću, koji između dva igrača nije mogao učiniti previše.

arti-20100302010900616-godišnji ljubimac Belgijanaca Romelu Lukaku, pokazao je na svojoj je premijeri da će jednog dana vjerojatno biti vođa te reprezentacije. Dječarac u vrhu napada je dio svog znanja pokazao u 36. minuti kada je zamalo nadmudrio Šimunića i Križanca. Odlično je ispred samog Runje prsima štopao oštri ubačaj s lijeve strane, ali iskusni dvojac u našoj obrani uspio mu je ipak izbiti loptu.

Na kraju prvog dijela Hrvatska je imala drugu veliku priliku. Lijevi bek Belgije se spotaknuo i ostavio loptu Modriću, ovaj se prošetao do gol-crte, pogodio niskim dodavanjem Bilića na prvoj stativi, ali napadač Sportinga je pucao pored gola.

Uzbuđenja u drugom dijelu počela su u 53. minuti. Prvo je Van Damme s pet metara pucao pored Runjinog gola, nakon što mu je Van Damme glavom spustio loptu za stopostotnu priliku, a minutu poslije, Modrić je s desetak metara, neometan, zapucao čisti zicer. Srna mu je s desne strane servirao loptu kao na pladnju, ali Luka je gađao 'oblake'.

I kad se već pomalo činilo da su mreže uklete, Kranjčar je pokazao zašto ga u Tottenhamu toliko hvale. Sam je povukao do ruba šesnaesterca, oslobodio si prostor za udarac, i s dvadesetak metara poslao pod prečku takvu bombu da vratar Bailly jednostavno nije stigao skupiti ruke i spasiti gol.

Bio je to znak za buđenje domaćina koji su opasno zaprijetili iz slobodnog udarca u 70. minuti. Hazard je sa oko 25 metara od gola, malo s desna, pogodio mjesto gdje se spajaju prečka i stativa, a nekoliko minuta kasnije, Ćorluka je u zadnji čas blokirao brzi kontranapad Belgijanaca.

Hrvatska je uzvratila preko Eduarda, Pranjića i Mandžukića, koji su ušli sredinom drugog dijela.

Bilo je to teže promašiti nego spremiti u mrežu. Dudu je povukao kontru sve do šesnaesterca, dodao Pranjiću koji je izbio sam pred Baillyja i pucao nekoliko centometara pored gola. Belgijski vratar malo je skrenuo loptu prstima, a Mandžukiću su na drugoj stativi nedostajali centimetri da ju stigne gurnuti u mrežu.

Nažalost, na samom kraju ozlijedio se Darijo Srna, koji je nakon jednog starta Buffela iznesen s terena na nosilima, držeći se za koljena.