Hoće li preživjeti eurozona i euro?

26.10.2011.
11:01
VOYO logo

Od Njemačke se očekuje mnogo, dok se istovremeno pojedine članice žale da u Uniji utjecaj Njemačke previše raste.

Položaj Njemačke u Europskoj uniji, ali i u NATO savezu je dugi niz godina bio poznat. Njemačka je bila zemlja koja je najviše plaćala, a u NATO savez, ako ne bi slala vojnike, slala bi novac. U aktualnoj situaciji kada mnoge zemlje članice Europske unije, prije svega eurozone, više nisu u stanju plaćati svoje dugove, čini se da samo još Njemačka ima dovoljno novca za pomoć takvim zemljama. Njemačka je spremna pomoći, ali za uzvrat traži veći nadzor nad gospodarstvima dužničkih zemalja, a takav zahtjev je u tim zemljama zazvučao kao poziv na uzbunu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvajačka Njemačka

U Grčkoj su primjerice prosvjednici hodali u odorama nacista, aludirajući na stari model osvajačke Njemačke. I u Poljskoj je u predizbornoj kampanji ponovno u javnosti predstavljena slika Njemačke koja ima osvajačke ambicije. Iako u Njemačkoj vodeći političari čine sve kako bi odbacili takve tvrdnje svojih susjeda, u Bruxellesu su se ovih dana mogle ponovno čuti izjave u kojima se Njemačkoj predbacuje da želi određivati pravac izlaska iz krize. Svima onima koji sumnjičavo promatraju nastup njemačkih političara na europskoj pozornici, ministar financija Wolfgang Schäuble uzvraća izjavom da su pitanje, tko bi mogao prihvatiti njemački model, postavila tržišta, piše Deutsche Welle. Njemačka pozicija unutar EU-a u pogledu gospodarstva je mnogo bolja od francuske i britanske. Njemačke banke imaju znatno manje grčkih obveznica nego francuske i britanske banke, ali zato je njemački udio u EFSF-u, Fondu za stabilizaciju eura, sa 211 milijardi eura daleko najveći u Europi. Njemačka je sada već pola stoljeća vodeća snaga u Europi zajedno s Francuskom. Pri tome je Njemačka imala ulogu industrijskog diva, a Francuskoj je prepuštala uglavnom politiku.

'Smetnje' na relaciji Berlin-Pariz

I dok se u najavama iz Bruxellesa navodi da na današnjem summitu ne treba očekivati konkretne brojke, prije svega koliki će biti Fond za spašavanje eura, jedno je sigurno, Angela Merkel u svakom slučaju u Bruxelles odlazi na summit ojačana najvjerojatnije potporom većine zastupnika Bundestaga za povećanje Fonda za stabilizaciju eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno Francuska upozorava na opasnost da bi summit mogao doživjeti neuspjeh. Još jedan dokaz, koliko je različit pristup rješenju krize na relaciji Berlin-Pariz. Koliko će šefovima država i vlada ovoga puta trebati vremena za dogovor, tema je i na kladionicama. Svi očekuju da je pred europskim čelnicima ponovno duga noć.

Vezani članci:

arti-201110230410006 arti-201110200211006 arti-201110130663006 arti-201110160027006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo