Španjolska i Čile se sramotili da izbace Švicarce

Mučna drama SP-a odigrala se u dvije zadnje utakmice prvog kruga.

26.6.2010.
1:12

Pretorija. Stadion Loftus Versfeld. Sudac: Marco Rodriguez (Meksiko). Strijelac: 0:1 - Villa (24), 0:2 - Iniesta (37), 1:2 - Millar (47). Crveni karton: Estrada (37). ČILE (4-3-3): Bravo - Jara, Ponce, Medel, Isla - Gonzalez (Paredes, 46), Estrada, Vidal - Beausejour, Valdivia (Millar, 46), Sanchez (Orellana, 65). ŠPANJOLSKA (4-3-2-1): Casillas - Capdevila, Puyol, Pique, Ramos - Alonso (Martinez, 73), Sergio, Xavi - Iniesta, Villa - Torres (Fabregas, 55).arti-201006210552006U susretu trećeg kola H skupine, reprezentacija Španjolske je u Pretoriji pobijedila Čile 2:1 i plasirala se u osminu finala kao pobjednik skupine. Dalje ide i Čile, jer je Švicarska odigrala 0:0 protiv Hondurasa.

arti-201006210625006Rasplet je bio strašan i dramatičan, jer su na neki način kiksala sva tri favorita, neki rezultatski, neki na planu fair-playa. Mnogi su očekivali pobjedu Španjolske i Švicarske, što bi zatvorilo krug u kojem bi o prva dva mjesta odlučivala gol-razlika. No, Švicarska nije uspjela zabiti niti jedan gol Hondurasu, a Španjolska i Čile odigrali su antinogometnih zadnjih pola sata, dodavajući se na sredini terena. Istina je, Švica je mogla i sama odlučiti o svojoj sudbini, ali trebalo je pobijediti s dva gola razlike.

Nakon tri odigrana kola Španjolska je osvojila prvo mjesto sa šest bodova, koliko ima i Čile, no Furija ima bolju razliku pogodaka. Švicarska je treća sa četiri boda, dok je Honduras posljednji s jednim bodom.

Premda je s druge strane stajao europski prvak, Čile je otvorio utakmicu otvorenom i hrabrom igrom. Odabranici Marcela Bielse bili su daleko konkretniji i opasniji i Španjolci nikako nisu uspjevali nametnuti svoj stil igre.

Već u desetoj minuti Čile je mogao povesti, no Mark Gonzalez je loše reagirao na asistenciju Beausjeura. Nekoliko minuta kasnije zaprijetio je i Estrada dalekometnim udarcem, no Casillas je lakoćom obranio.

U trenucima dok je Čile sve držao u svojim rukama, Furija je povela. Alonso je dugačkom loptom pokušao uposliti Torresa, vratar Čilea je istrčao i nogom izbio loptu, ravno u Davida Villu koji je sjajnim udarcem sa 40 metara pogodio prazan gol. Čile je vrlo brzo mogao uzvratiti, Beausejour je izbio pred Casillasa, no Pique je uspio blokirati njegov udarac.

U 35. minuti utakmica je praktički odlučena. U istoj akciji Španjolska je zabila gol, a Čile je ostao bez jednog igrača. Villa je ušao u kazneni prostor po lijevoj strani i povratnom loptom uposlio Iniestu koji je prizemnim udarcem svladao Brava. U tom napadu je Estrada slučajno zakačio Torresa koji se teatralno bacio, a meksički sudac je pokazao Estradi žuti karton. Nažalost, po Čileance bio je to njegov drugi žuti karton.

Iako s igračem manje Čile je nastavio s hrabrom igrom i u 47. minuti je smanjio zaostatak golom Rodriga Millara koji je pucao s ruba kaznenog prostora, a lopta je pogodila Piquea i promijenila smjer te prevarila španjolsku 'jedinicu'.

Španjolska je s igračem više raširila igru, te bezbrojnim kratkim dodavanjima pokušavala izmoriti Čileance. Španjolski strateg čak je izvukao napadača (Torres) i u igru uveo veznjaka (Fabregasa).

Furija je u drugom poluvremenu bila potpuno bezopasna, a Čile je lagano kopnio sa snagom. Kako je na drugoj utakmice rezultat bio 0:0, Čileance je dalje vodio i poraz od jednog gola razlike, jer je Švicarskoj trebala pobjeda s dva gola viška. Svjesni kako i jedni i drugi imaju rezultat koji ih vodi dalje, Španjolci i Čileanci su ostatak utakmice proveli u laganoj šetnji bez napadanja. Igra se posve razvodnila i više nije bilo uzbuđenja. Izgledalo je pomalo nestvarno.

Kako Švicarska nije uspjela pobijediti, Čile je usprkos porazu izborio osmine finala kao drugoplasirani, dok je Španjolska zauzela prvu poziciju.

Bloemfontein. Free State stadion. Gledatelja: 28.000 Sudac: Baldassi (Argentina)

ŠVICARSKA: Benaglio - Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler - Barnetta, Inler, Huggel (Shaqiri, 78), Gelson (H. Yakin, 46) - Derdiyok - Nkufo (Frei, 69)

HONDURAS: Valladares - Sabillon, Chavez, Bernardez, Figueroa - E. Alvarez, W. Palacios, Thomas, Nunez (Martinez, 67) - Je. Palacios (Welcome, 78), Suazo (Turcios, 87)arti-201006160638006Švicarska je u dvoboju protiv Hondurasa trebala pobjedu s dva pogotka razlike, ali je iskazala nemoć u situaciji kada mora graditi igru i napadačkim nogometom. Švicarci su većim dijelom utakmice bili čak i slabiji suparnik od Hondurasa koji je imao bolje prilike za pogodak i može više žaliti za pobjedom.

U prvom poluvremenu, Švicarci su imali samo jednu izglednu situaciju za pogodak, ali Derdiyok je u 18. minuti bio prekratak na ubačaj Barnette.

Najbolji strijelac Hondurasa, David Suazo, imao je sjajnu prigodu u 53. minuti, ali odličan ubačaj Alvareza nije uspio glavom s pet metara skrenuti u mrežu.

U razdoblju od 70. do 80. minuti po ulasku Freija umjesto nevidljivog Nkufoa Švicarska je imala najbolje razdoblje igre, ali su upravo Frei i Lichtsteiner promašili vrata.

U sudačkoj nadoknadi Honduras je imao dvije izvrsne šanse, ali udarac Welcomea je skrenut u korner, a nakon udarca iz kuta Turcios se nije snašao i nije uspio sa samo metra udaljenosti poslati loptu u mrežu.

1. kolo:Honduras - Čile 0:1 (0:1) Španjolska - Švicarska 0:1 (0:0)

2. kolo:Čile - Švicarska 1:0 (0:0) Španjolska - Honduras 2:0 (1:0)

3. kolo:Čile - Španjolska 1:2 (0:2) Švicarska - Honduras 0:0

LJESTVICA:

1. Španjolska 3 2 0 1 4:2 6 2. Čile 3 2 0 1 3:2 6 3. Švicarska 3 1 1 1 1:1 4 4. Honduras 3 0 1 2 0:3 1