Bila je to uvjerljivo najluđa utakmica Svjetskog prvenstva.

11.7.2010.
0:59

arti-201007100361006Mlada Njemačka napravila je nešto što nitko nikad nije, obranila je broncu sa SP-a 2006. svladavši u sjajnom dvoboju za treće mjesto u Port Elizabethu Urugvaj s 3:2. Bila je to uzbudljiva utakmica u kojoj je cilj bio zabiti pogodak više, prvi puta su se na ovom SP-u igralo bez šablone i defenzive, te su gledatelji mogli uživati u otvorenoj i napadačkoj igri s pet zgoditaka i desetak prilika.

arti-201007070745006Iako bez gripoznih kapetana Lahma, Podolskog i Klosea, koji je tako izgubio šansu da dostigne i prestigne Ronalda kao najboljeg strijelca svi vremena, Nijemci su imali više snage u završnici i pogotkom Samija Khedire osam minuta prije kraja po četvrti puta osvajaju broncu na mundijalima.

Urugvaju ostaje utjeha da su nakon 60 godina ponovno stigli među četiri najbolje selekcije svijeta, te da su u Južnoj Africi bili uspješniji od svojih moćnih susjeda Brazila i Argentine.

arti-201007080079006Njemačka je povela zgoditkom jedne od zvijezde SP-a Thomasa Müllera, koji je pogodio prazna vrata nakon što danas vrlo loš vratar Fernando Muslera nije uspio ukrotiti udarac kapetana ElfaBastiana Schweinsteigera. Schweinsteiger je kumovao i prvom urugvajskom pogotku u 28. minuti jer je izgubio loptu, a u brzoj kontri Luis Suarez je pronašao Edinsona Cavanija koji izjednačuje.

arti-201007080316006U drugom dijelu, kapetan Urugvaja Diego Forlan je pogodio iz voleja u 51. minuti za svoj peti zgoditak na prvenstvu, čime se kao vodeći strijelac pridružio Weselyu Sneijderu i Davidu Villi. Nažalost po Urugvajce, njihovo vodstvo nije trajalo dugo, nakon ubačaja sa strane ponovno je teško pogriješio vratar Muslera, a Marcel Jansen se samo naklonio i glavom pogodio za 2:2.

Konačni rezultat postavio je Khedira u 82. minuti kada se najbolje snašao nakon udarca s kuta i glavom prebacio Musleru. Niti to nije bio kraj uzbuđenja jer je u doslovce zadnjoj sekundi susreta Forlan iz slobodnog udarca pogodio gredu.

Za naslov prvaka će se boriti Španjolska i Nizozemska, u nedjelju (20.30) uz prijenos uživo na net.hr-u.