Hrvatska košarkaška reprezentacija je u svojoj prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj teškom mukom pobijedila Filipine s 81:78. Bila je ovo loša predstava izabranika Jasmina Repeše

30.8.2014.
11:29

Ovo je bila utakmica za koju su bili potrebni apaurini za smirivanje. I to protiv koga, Filipina, momčadi koja je zadnju pripremnu utakmicu protiv Ukrajine prije nekoliko dana izgubila sa 50 razlike! Stoga je hrvatska košarkaška reprezentacija razočarala nastupom u svom prvom dvoboju SP-a u košarci. Iako će se iz ovog sraza pamtiti samo pobjeda, naši košarkaši bi se zaista morali zapitati neke stvari glede pristupa utakmici s momčadima koje figuriraju kao totalni autsajderi.

Hrvatska je odlično započela dvoboj, petorka Lafayette, Simon, Bogdanović, Šarić i Tomić zadavala je "glavobolje" filipinskim košarkašima. U prvoj četvrtini je to sve izgledalo jako dobro, brzo u napadu, čvrsto u obrani, protivniku se nisu dopustili laki koševi.

Kada je prva četvrtina završila s 23:9, mislili smo da je to - to!. A kad ono, to je bio tek početak drame. Druga četvrtina donijela je krivi pristup naših košarkaša koji su se bili totalno opustili. Filipincima se dalo da se razmašu, a kada takvoj trkačkoj momčadi daš da nametne svoju igru, onda je to kao da si se odlučio na samoubojstvo. Filipinci su pucali iz svih pozicija, njihov NBA centar Andray Blatche je "ubio" Antu Tomića i Luku Žorića ispod koša, Filipinci su dominirali u napadačkom skoku, a u napadu su pucali iz svih pozicija. Pa i nerezonski, a da stvar bude gora, dosta toga im je ušlo. Stoga je prvo poluvrijeme završilo sa samo +6 Hrvatske (37:31).

Nadali smo se da će nastavak donijeti bolju igru Hrvatske. Ali ostalo je samo na tome. Iako su naši košarkaši zaigrali ozbiljnije, Filipinci su bili u "žrvnju", ušli su u svoj ritam s kojim se nismo znali nositi. Filipine su u posljednjim sekundama treće četvrtine smanjile na -3 (52:49), i to je bilo alarm za naše. Međutim, naši su tada već bili dosta nervozni u igri, voda je bila u "ušima". Posljednja četvrtina je bila ona najšokantnija. Hrvatska je 6:14 minute prije kraja imala vodstvo 64:56.

I kad smo mislili da je sad stvarno sve gotovo, da ćemo mirno privesti utakmicu kraju, Filipinci su se vratili, poveli s 67:66, da bi nakon toga dvije minute prije kraja šutom Blatchea poveli i s 69:66. Na svu sreću, Hrvatska je tada dala "gas", napravila brzih 5-0, povela s dva razlike, da bi u posljednjim sekundama ipak strepila. Filipinci su na 71:71 imali šut za pobjedu, ali nisu pogodili.

U produžetku je kvaliteta ipak došla do izražaja. Pa je tako Hrvatska na krilima Bogdanovića, Tomića i Damjana Rudeža (zadnja dva slobodna bacanja šest sekundi prije kraja) uspjela slaviti nad Filipinima i spasiti se velike sramote na samom otvaranju natjecanja. Najbolji strijelac Hrvatske bio je Bojan Bogdanović s 26 poena, uz njega se istaknuo i Ante Tomić s 8 ubačaja i 11 skokova. U redovima poraženih odlično je odigrao Blatche ostvarivši učinak od 28 poena i 12 skokova.