Cedevita otvorila euroligašku sezonu porazom

Košarkaši Cedevite poraženi su od Unicaje sa 63-78 (20-18, 16-29, 12-14, 15-17) na startu ovogodišnjeg izdanja Eurolige, pred oko 2500 gledatelja u KC "Dražen Petrović".

16.10.2014.
22:29

Jasmin Repeša je iznenadio s Lovrom Mazalinom u početnoj petorci Cedevite, a najmlađi član hrvatskog Euroligaša svoj je debi začinio prvim Cedevitinim košem u ovoj euroligaškoj avanturi. Fran Pilepić je vukao Cedevitu u početnim minutama, ubacivši sedam od prvih devet poena, a na drugoj strani je Kuzminskas sa sedam poena kaznio Mazalinovo neiskustvo. Unicaja je na ulazu u posljednje dvije minute prve dionice vodila 18-14, ali je Cedevita odgovorila serijom 6-0 koju je realiziranom kontrom u posljednjoj sekundi zaključio kapetan Marko Tomas kojemu su to bile prve euroligaške minute nakon gotovo dvije godine.

Sve do 16. minute i zakucavanja Mire Bilana za 33-33 Cedevita je održavala korak sa španjolskim prvoligašem. Repeša je u konstantnim rotacijama pokušavao zadržati visok ritam svoje momčadi, ali u posljednje četiri minute druge četvrtine Unicaja je serijom 14-0 povela sa 47-33, čemu su kumovale pogreške Cedevitinih košarkaša, promašeni šutevi i nedostatak mišića u reketu. Unicaja je u prvom poluvremenu nadskakala Cedevitu (20-13), statistički bila bolja u svim segmentima, tako da je konačnih 36-47 djelovao kao dobar rezultat za domaću momčad. Gosti su u prvom poluvremenu uspjeli ostaviti Cedevitu na 36 poena bez da su iskoristili bonus, a domaća momčad u prvih 20 minuta nije izvela nijedno slobodno bacanje.

Cedeviti su za prvi koš u trećoj četvrtini trebale gotovo četiri minute, ali je Unicaja to slabo iskoristila stvorivši samo 15 poena zalihe. Trica Tomasa pokrenula je domaću momčad koja se u 28. minuti spustila na samo -7 (46-53), ali su Španjolci posljednju dionicu ipak dočekali sa 13 poena viška (48-61).

Cedevita se još jednom pokušala vratiti u utakmicu u posljednjoj četvrtini, ali Repešina momčad nijednom nije uspjela doći ispod sedam poena zaostatka. Kad se i moglo napraviti nešto više, Cedevitini igrači su se previše oslanjali na vanjski šut koji ih u ovoj utakmici nije služio, jer su za šest ubačenih trica potrošili čak 29 šuteva (20 posto).

Najbolji igrač Cedevite u ovom dvoboju bio je centar Miro Bilan sa 15 koševa i 10 skokova. Ante Delaš je ubacio 12 poena uz dvije asistencije. Za pobjednike je gotovo nezaustavljivi šuter Ryan Toolson ubacio 20 poena, a dvoznamenkasti učinak imali su još Fran Vazquez sa 13 i Mindaugas Kuzminskas sa 12 koševa.

U 2. kolu Eurolige, u petak 24. listopada, Cedevita gostuje kod francuskog Limogesa.

Po završetku euroligaškog dvoboja u kojem su košarkaši Cedevite poražena u Draženovom domu od Unicaje sa 63-78, raspoloženje u oba tabora bilo je dijametralno suprotno, iako je najbolji Cedevitin igrač Miro Bilan zaključio da on i njegovi suigrači mogu odigrati puno bolje, nego što su to pokazali protiv Unicaje.

"Igrali smo protiv ekipe koja je objektivno puno bolja nego što smo mi. Odigrali su jednu korektnu utakmicu, onoliko koliko im je bilo potrebno da dobiju. Na ovom nivou, da bi došli u situaciju da dobijemo, mi moramo odigrati doista perfektnu utakmicu. Znači, da ništa ne poklanjamo i da svaki igrač odigra najbolje što može. Međutim, to se nije dogodilo. Trpili smo u skoku, promašili smo puno jako dobrih šuteva i na takav način jako je teško dobiti ekipu kao što je Malaga. Dva, tri puta smo bili na sedam razlike, svaki put smo imali otvoren šut za tri poena i svaki ga put promašili, a onda bi pogađali preko ruke kad bi se oni popeli na 15 razlike. To je bilo kao neko nepisano pravilo", prokomentirao je utakmicu trener Cedevite Jasmin Repeša.

"Naš je plan bio da odigramo na rubu svojih mogućnosti, da se potučemo za svaki skok, za svaku loptu, da nemamo naivno izgubljenih lopti. Izgubili smo bitku u skoku, imali neke izgubljene lopte i sigurno nas je to koštalo, pogotovo ona serija na kraju druge četvrtine kad su napravili 14-0. Teško se bilo vraćati. Čak smo imali priliku, ali smo na osam razlike promašili neke otvorene trice. Možemo puno bolje od ovoga odigrati", rekao je Miro Bilan koji je sa 15 koševa i 10 skokova bio najbolji igrač domaće momčadi.

Trener Unicaje Joan Plaza bio je zadovoljan pobjedom:

"U klupskoj povijesti samo smo četiri puta pobijedili na otvaranju Eurolige u 15 nastupa, tako da je ovo vrlo važna pobjeda, tim više što mislim da neće biti mnogo momčadi koje će ovdje pobjeđivati. Napravili smo dosta pogrešaka, promašili previše slobodnih bacanja, ali smo igrali dobro u obrani, dopustili im samo 63 poena. Znam da će Cedevita biti sve bolja, jer sam vodio neke od njihovih igrača. Zato me ova pobjeda čini još sretnijim."

Litavski reprezentativac Mindaugas Kuzminskas bio je najbolji igrač Unicaje na početku dvoboja koji je završio sa 12 poena i 4 asistencije:

"Zadovoljni smo što smo pobijedili u gostima, u ovoj dvorani gdje to nije lako učiniti. Mogli smo neke stvari bolje odigrati, mogli smo i ranije prelomiti utakmicu, ali igrali smo protiv dobre Cedevite. Zadovoljan sam protokom lopte, imali smo čak 24 asistencije, ali ne smijemo imati 17 izgubljenih lopti. To nam se ne smije događati."

Branitelj naslova, Maccabi iz Tel Aviva u drugom je susretu ove skupine rutinski na svom terenu svladao Limoges sa 92-76. Jeremy Pargo ubacio je 20 koševa za Maccabi, dok je Adrien Moerman ubacio 17 za Limoges.

Berlinska ALBA i CSKA iz Moskve svoj će susret 1. kola u skupini B odigrati u petak.

U najzanimljivijem susretu večeri Olympiakos je kao gost svladao Valenciju sa 71-68. Hrvatski igrač Krešimir Lončar postigao je osam koševa za domaće, dok je hrvatski reprezentativac s nedavnog SP u Španjolskoj Oliver Lafayette ubacio četiri poena uz četiri skoka i pet asistencija za goste.

REZULTATI 1. KOLA, SKUPINA A: Anadolu Efes - Uniks 82-76 U petak: Nižnji Novgorod - Dinamo Sassari Real Madrid - Žalgiris

SKUPINA B: Maccabi - Limoges 92-76 Cedevita - Unicaja 63-78 U petak: ALBA - CSKA Moskva

SKUPINA C: U petak: Panathinaikos - PGE Turow Fenerbahce Ulker - Emporio Armani Barcelona - Bayern

SKUPINA D: Crvena zvezda - Galatasaray 76-68 Valencia - Olympiakos 68-71 Igrano u srijedu: Laboral Kutxa - Neptunas 88-69