Nogometasi Rijeke porazom su zapoceli natjecanje po skupinama Europske lige. Na gostovanju u Liegeu izabranici Matjaza Keka su izgubili od domace momcadi Standarda rezultatom 2:0.

18.9.2014.
13:53

STANDARD LIEGE: Kawashima, Jorge Teixeira, Ciman, Van Damme, Milec, De Sart, Trebel, Louis, Carcela-Gonzalez, Mujangi Bia, De Camargo

RIJEKA: Vargic, Tomecak, Leskovic, Samardzic, Leovac, Jajalo, Cvijanovic, Kvrzic, Jugovic, Kramaric, Krstanovic

Utakmica sa Standardom iz Liegea za Rijeku je bila veliki izazov na pocetku "avanture" po skupinama Europske lige. Rijecani su se nadali da bi mogli iskoristiti losu formu belgijskog sastava koji nakon sedam kola u domacem prvenstvu ima osam bodova, prvi napad lige (uz Mousecron, 14 golova), ali i propusnu obranu koja je "popila" vec 16 golova. Medutim, Bijeli s Kantride nisu uspijeli doci niti barem do boda s Maurice Dufrasne stadiona. Vecim dijelom dvoboja Rijeka je bila bolja momcad. Agresivnom igrom u napadu pristiskala je domacina koji je u nekoliko situacija panicno reagirao.

Najvecu priliku utakmice Rijecani su imali u 67. minuti. Krstanovic je iskoristio neopreznost obrane Standarda koja je "opasno" ispala prilikom dodavanja Rijeke, Krstanovic je primio loptu, sletio se u peterac, i umjesto udarca odlucio se na varanje. Pogresna procijena, lopta stoga nije zavrsila u golu.

I onda se izabranicima Matjaza Keka ukazala stara boljka. Prekidi! Standard Liege je imao slobodan udarac s desne strane, ubacio u kazneni prostor, a stoper Ciman je neometan u 74. minuti zabio glavom za 1:0. To je bila velika pogreska rijecke obrane.

Rijeka je tada sve bacila u napad, Jugovic i Vesovic su bili aktivni u ofenzivnom dijelu rijecke igre. U 83. minuti Vesovic je zabio gol za 1:1, ali linijski sudac donosi pogresnu odluku i ponistava gol.

I onda se dogodila najgora moguca stvar. Nakon ponistenog gola Rijeka dobiva jos jedan pogodak. U 87. minuti Vinicijus je sjajno glavom postigao drugi gol za domaci sastav. Tako su bodovi ostali u Liegeu.

U drugoj utakmici skupine G Sevilla je na svom travnjaku svladala Feyenoord s 2:0.

Skupina A Apollon Limassol - Zurich 3:2 Borussia Monchengladbach - Villarreal 1-1

Ljestvica: 1. Trabzonspor 3 2. Legia 3 3. Metalist 0 4. Lokeren 0

Na otvaranju natjecanja po skupinama Europske lige izuzev nogometasa Dinama i Rijeke nastupilo je jos devet hrvatskih nogometasa, a samo su trojica imala razloga za zadovoljstvo - Milan Badelj, Domagoj Vida i Ivica Vrdoljak. Fiorentina je u susret K skupine u Firenzi pobijedila Guingamp 3-0, a Milan Badelj je odigrao drugo poluvrijeme. Strijelci za 'viole' bili su

Vargas (34), Cuadrado (67) i Bernardeschi (88). Francuski sastav je od 38. minute igrao bez iskljucenog Dialla.

Uspjesna je bila i Legija koja je u Varsavi u dvoboju skupine L porazila Lokeren 1-0 golom Radovica u 58. minuti. Ivica Vrdoljak je kao kapetan odradio cijeli dvoboj u poljskom sastavu.

Dynamo je u Portugalu deklasirao Rio Ave 3-0 u skupini J. Strijelci su bili Jarmolenko (20), Belhanda (25) i Kravec (70). Domagoj Vida je odigrao cijeli susret.

Inter je u Kijevu pobijedio Dnjipro 1-0, no Mateo Kovacic nije nastupio. Pogodak odluke zabio je Danilo D'Ambrosio u 71. minuti utakmice. Ivan Strinic je odigrao cijeli susret za Dnjipro, a u 52. minuti je dobio zuti karton, dok je Nikola Kalinic usao u igru u 79. minuti. Mladen Bartulovic nije nastupio. u igru.

Wolfsburg je dozivio tezak poraz kod Evertona 1-4. Strijelci za engleski sastav bili su Rodriguez (15-autogol), Coleman (45+1), Baines (47-11m) i Mirallas (89). Poraz njemackog sastava ublazio je Rodriguez u sudackoj nadoknadi. Ivica Olic je odigrao cijeli susret za 'vukove', dok je Ivan Perisic i dalje izvan stroja zbog ozljede.

Poraz je dozivio i Panathinaikos koji je u Ateni izgubio od moskovskog Dinama 1-2 na otvaranju natjecanja u skupini E. Golove za ruski sastav zabili su Kokorin (40) i Ionov (49), dok je gol za 'Pao' zabio Dinas (63). Gordon Schildenfeld je za Panathinaikos odigrao cijeli susret, Danijel Pranjic je igrao do 80. minute, dok je Mladen Petric dobio priliku u zadnjih 15 minuta.

Bivsi hrvatski izbornik Slaven Bilic, sada na klupi Besiktasa, lose je otvorio natjecanje u skupini C odigravsi u Istanbulu tek 1-1 protiv grckog Asterasa. Besiktas je poveo golom Gokhana Torea u 33. minuti, a u samoj zavrsnici je izjednacio Parra.