UKRAJINCI U TRANSU / Hrvatska ima svog nogometasa i u finalu Europske lige

Nogometasi Seville i Dnjipra igrat ce u finalu Europske lige koje je na rasporedu 27. svibnja u Varsavi.

14.5.2015.
23:25

Sevilla, koja brani naslov, je u uzvratnom dvoboju polufinala u Firenzi pobijedila Fiorentinu 2-0 i tako upisala i drugu pobjedu nakon 3-0 iz prve utakmice. U drugom susretu Dnjipro je priredio iznenadenje pobijedivsi u Kijevu Napoli 1-0, a kako je prvi susret zavrsio 1-1 Ukrajinci su izborili finale.

Sevilla je sav posao u Firenzi obavila u prvih pola sata utakmice postigavsi dva gola cime je ubila svaku nadu 'viola' u moguce cudo. Carlos Bacca je doveo goste u vodstvo u 22. minuti, a pet minuta kasnije Daniel Carrico je povisio na 2-0. Fiorentina je u 67. minuti mogla ublaziti poraz, no Josip Ilicic je promasio jedanaesterac.

Milan Badelj je za Fiorentinu igrao od 67. minute.

Osim sto ce braniti naslov pobjednika Europske lige, Sevilla u Varsavi moze postati i prvi klub u povijesti Kupa Uefa i Europske lige sa cetiri naslova. Sevilla je trenutacno jedan od cetiri sastava uz Juventus, Inter i Liverpool koji su u najmasovnijem europskom kupu slavili tri puta. Zanimljivo, Sevilla je tri puta stigla od finala i svaki put pobijedila (2006, 2007, 2014).

U drugom susretu Dnjipro je priredio iznenadenje pobijedivsi u Kijevu Napoli 1-0, a kako je prvi susret zavrsio 1-1 Ukrajinci su izborili finale sto je najveci uspjeh u povijesti kluba. Pogodak odluke zabio je Jevhen Seleznjov u 59. minuti. Za Dnjipro je od 75. minute nastupio hrvatski napadac Nikola Kalinic koji je u 88. minuti imao sjajnu priliku, no Mariano Andujar je obranio njegov udarac.

Napoli je mogao do vodstva vec u sedmoj minuti kada je Gonzalo Higuain izbio sam ispred Denisa Bojka, no 27-godisnji ukrajinski vratar je sjajno reagirao. Higuain je imao odlicnu priliku i u 27. minuti, no Bojko je jos jednom briljantno reagirao. Domacin je u prvom poluvremenu najblize golu bio u 34. minuti kada je Seleznjov opalio sa 20-tak metara, a Mariano Andujar odbio u korner.

Daleko bolju igru u nastavku Dnjipro je okrunio golom u 59. minuti, a strijelac je bio kao i u prvom susretu Seleznjov. Najbolji Dnjiprov igrac Konopljanka je ubacio u kazneni prostor, a Seleznjov pobijedio u duelu s Britosom i zabio za vodstvo.

U nastavku susreta talijanski sastav je imao nekoliko izglednih prilika, no Bojko je bio nesavladiv. Povremeni hrvatski reprezentativac Nikola Kalinic usao je u 75. minuti i imao je lijepu priliku zapecatiti sudbinu ekipe Rafe Beniteza, ali u dva navrata pred kraj utakmice obranio mu je Andujar. Sjajno bi bilo da je Hrvat zabio. No, iovako smo sretni sto i u ovom nogometnom natjecanju imamo svog nogometnog predstavnika.

Kraj utakmice bio je vrlo emotivan za domace navijace, koji su uletili na travnjak. Tisuce navijaca tako je slavilo na terenu zajedno sa svojim igracima, uz taktove ukrajinske himne.

Ivan Strinic nije imao pravo nastupa za Napoli jer je ove sezone vec igrao u Europskoj ligi i to upravo za Dnjipro.