Bayern je na otvaranju Lige prvaka s 2:1 pobijedio Valenciju, a Mario Mandžukić je za Bavarce igrao od 63. minute te u svom debiju u ovom natjecanju na samom kraju utakmice promašio jedanaesterac.

19.9.2012.
18:59

MUNCHEN - Allianz Arena. GLEDATELJA: 70.000. SUDAC: Fırat Aydınus (Turska).

BAYERN: Neuer, Dante, Boateng, Lahm, Badstuber, Ribéry (od 46. Muller), Javi Martínez (od 69. Luiz Gustavo), Robben, Schweinsteiger, Kroos, Pizarro (od 63. Mandžukić).

VALENCIA: Diego Alves, Cissokho, Rami, João Pereira, Ricardo Costa, Feghouli, Guardado (od 71. Viera), Parejo, Costa, Jonas (od 63. Valdez), Soldado (od 88. Barragán)

STRIJELCI: 1:0 Schweinsteiger (38.), 2:0 Kroos (76.), 2:1 Valdez (90.) Nogometaši Bayerna, aktualni europski i njemački doprvaci, otvorili su novu sezonu Lige prvaka pobjedom 2:1 protiv Valencije na svojoj Allianz Areni. Naš Mario Mandžukić je u završnici promašio penal.

Trener Bavaraca Jupp Heynckes u utakmicu je krenuo bez svoje najbolje dvojice ovosezonskih strijelaca - Thomasa Müllera i Mandžukića umjesto kojeg je priliku u vrhu napada dobio Claudio Pizarro. Peruancu je to, inače, bio 50. nastup za Bayern u Ligi prvaka i ukupno 100. u karijeri u europskim kupovima. Bayern je od samog početka očekivano dominirao i već je u četvrtoj minuti Toni Kroos imao odličnu priliku, ali je s desetak metara poslao loptu preko gola. Do vodstva su domaći nogometaši ipak došli u 38. minuti kada je Franck Ribery prošao po lijevoj strani, gurnuo loptu Arjenu Robbenu, a ovaj je proslijedio do Bastiana Schweinsteigera koji ju je iskosa s desne strane spremio u mrežu Diega Alvesa.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xtq39q U 63. minuti je Mandžukić ušao u igru umjesto Pizarra, a 13 minuta kasnije je vodstvo je povećao Kroos sjajnim udarcem desnom nogom s otprilike 25 metara.

Sudačka nadoknada je donijela još dva uzbuđenja: najprije je Nelson Valdez glavom smanjio na 2:1, a potom je Adil Rami u kaznenom prostoru srušio Arjena Robbena i dobio drugi žuti karton. Loptu je na bijelu točku namjestio Mandžukić, ali Alves je zaustavio njegov udarac i spriječio ga da postigne svoj prvi pogodak u karijeri u Ligi prvaka.

U drugoj utakmici skupine F bjeloruski BATE Borisov je senzacionalno kao gost svladao Lille s 3:1. Aleksandr Volodko, Vitalij Rodionov i Edgar Olehnovič već su u prvom poluvremenu šokirali Francuze koji su do kraja uspjeli samo ublažiti poraz.

U nijednoj od dosadašnjih 26 utakmica u Ligi prvaka Lille nije primio tri pogotka, a u srijedu mu je to uspjelo već u prvih 45 minuta i to iz svega četiri udarca koliko je BATE uputio unutar okvira gola.

Prvaci Europe, nogometaši Chelseaja, krenuli su prema obrani naslova domaćim remijem s Juventusom.

Chelsea mora više žaliti za preostala dva boda jer je vodio 2:0. Od 30. do 33. minute je domaćin zabio dva pogotka i to je oba puta strijelac bio Brazilac Oscar, ovoljetno pojačanje Chelseaja.

Prvi je put uz malu pomoć Juventusove obrane prevario Buffona, ali je zato u drugom pokušaju Oscar maestralno, odmah po okretu, s dvadesetak metara naciljao gostujuću mrežu, prebacivši talijanskog vratara.

No, Juventus je daleko od momčadi koja se može baciti na koljena s dva pogotka. Uostalom, ovo je bilo treći put u Ligi prvaka kako se Juventus vratio do pozitivnog rezultata (remi ili pobjeda) nakon minusa od dva pogotka. Već u 38. minuti je Vidal smanjio na asistenciju Marchisija, dok je izjednačenje Juveu donio Fabio Quagliarella. U 75. je ušao u igru, a pet minuta kasnije je izjednačio, s tim da je vrlo brzo nakon toga isti igrač pogodio gredu.

U drugom je ogledu Šahtar s 2:0 u Donjecku lako prizemljio danskog prvaka Nordsjaelland. Junak je utakmice bio Armenac Henrik Hitarjan, koji je postigao oba pogotka (44. i 76. minuta).

http://rutube.ru/embed/5864434 Hrvatski nogometaš Darijo Srna odigrao je kao kapetan svih 90 minuta za Šahtar, te je zaradio žuti karton, a sudjelovao je u akciji kod prvog gola. Eduardo je, pak, ostao cijelu utakmicu na klupi. Na drugoj je strani cijeli ogled odigrao Ivan Runje, dok je s klupe za pričuve sve pratio Mario Tičinović.

Nogometaši Barcelone su teškom mukom osvojili prva tri boda na premijeri nove sezone Lige prvaka. Na domaćem travnjaku je Barça pobijedila moskovski Spartak 3:2 u skupini G.

Opasno je Kataloncima visio i jedan bod budući da je Spartak do 72. minute vodio 2:1. No, do kraja je utakmica dva puta zabljesnuo Leo Messi koji je s dva pogotka okrenuo rezultat u korist domaćina i time osigurao pobjedu 3:2.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xtq5rs Messi je time došao do 53. pogotka u 69. nastupu Lige prvaka, a ovo je bilo već četrnaesti put da je na utakmicama Lige prvaka postigao dva pogotka ili više.

Podsjetimo samo da je kroz zadnje četiri sezone Lige prvaka Argentinac bio najbolji strijelac ovog natjecanja.

Pogotkom Michaela Carricka već u sedmoj minuti utakmice nogometaši Manchester Uniteda došli su do pobjede (1:0) protiv Galatasaraya na svome Old Traffordu.

Carrick je primio loptu od Robina van Persieja, potom odigrao dupli pas sa Shinjijem Kagawom i na koncu matirao Fernanda Musleru. Turski je prvak nakon primljenog pogotka igrao bolje, ali nije uspio konkretizirati dominaciju. U 52. minuti dosuđen je jedanaesterac za Crvene vragove nakon prekršaja Buraka Yilmaza na Rafaelu. Udarac Nanija je, međutim, obranio gostujući vratar i tako donio nove frustracije Sir Alexu Fergusonu. Ovo je, naime, bila treća uzastopna utakmica u kojoj je njegova momčad promašila kazneni udarac!

U drugoj utakmici skupine Braga je pred svojim navijačima uputila nevjerojatnih 38 udaraca prema vratima Cluja, ali je na koncu izgubila s 2:0. Oba je pogotka za rumunjski klub već u prvom dijelu zabio Brazilac Rafael Bastos, a naš Saša Bjelanović je svih 90 minuta ostao na klupi.

SKUPINA E Chelsea - Juventus 2:2 (Oscar 31, 33 / Vidal 38, Quagliarella 80) Šahtar - Nordsjaelland 2:0 (Hitarjan 44, 76)

SKUPINA F Bayern - Valencia 2:1 (Schweinsteiger 38, Kroos / Valdez 90+1) Lille - BATE Borisov 1:3 (Chedjou 60 / Volodko 6, Rodionov 20, Olehnovič 43)

SKUPINA G Barcelona - Spartak Moskva 3:2 (Tello 14, Messi 72, 80 / Dani Alves 29-ag, Romulo 59) Celtic - Benfica 0:0

SKUPINA H Manchester United - Galatasaray 1:0 (Carrick 7) Braga - Cluj 0:2 (Bastos 19, 34)