Uzbudljivo je bilo u susretima osmine finala odigranim u srijedu na večer. Real Madrid je s 2:0 slavio na gostovanju kod Schalkea, dok su Basel i Porto remizirali 1:1.

18.2.2015.
12:15

GELSENKIRCHEN. Stadion Veltins Arena - 54,442 gledatelja; Sudac: Martin Atkinson (Engleska);

Strijelac: 0-1 Ronaldo (26), 0-2 Marcelo (79)

Žuti kartoni: Neustädter, Boateng, Hoger / Kroos

SCHALKE: Wellenreuther - Howedes, Matip, Nastasić - Uchida, Neustadter (od 57. Kirchhoff), Aogo, Hoger (od Meyer), Boateng - Choupo-Moting, Huntelaar (od 33. Platte)

REAL MADRID: Casillas, Carvajal (od 82. Arbeloa), Pepe, Varane, Marcelo - Lucas Silva, Kroos, Isco (od 85. Illarramendi) - Bale, Ronaldo, Benzema (od 78. Hernandez) Strijelci: 1-0 Derlis Gonzalez (11), 1-1 Danilo (79pen)

Pred 30.000 gledatelja na stadionu Sankt Jakobs Parku sudio je Mark Clattenburg iz Engleske.

BASEL: Vaclik - Xhaka, Suchy, Samuel, Safari - Elneny, Frei - Gonzalez (Calla, 25), Zuffi, Gashi (Hamoudi, 83)- Streller (Embolo, 63)

PORTO: Fabiano - Danilo, Maicon, Marcano, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, O. Torres (Neves, 68)- Tello (Quintero, 81), Jackson Martinez, Brahimi (Quaresma, 62)

Golove za aktualnog europskog prvaka zabili su Cristiano Ronaldo (26) i Marcelo (79). Domaćin je najbliže pogotku bio u 74. minuti kada je Felix Platte uzdrmao vratnicu. Hrvatski reprezentativac Luka Modrić i dalje je izvan stroja i nije konkurirao za sastav. Uzvratni susret je 10. ožujka na stadionu Santiago Bernabeu.

Bila je to repriza prošlogodišnjeg sudara Reala i Schalkea također u osmini finala. Kraljevski klub je u prvoj utakmici u Gelesenkirchenu slavio 6-1, a u uzvratu u Madridu 3-1, a Cristiano Ronaldo je u ta dva susreta zabio ukupno četiri gola. Ovoga puta Real nije bio toliko uvjerljivi, no razlika u kvaliteti je očita i aktualni europski prvak rutinski je odradio posao.

Real je jedini klub koji je ove sezone natjecanje po skupinama zaključio sa svih šest pobjeda, a pobjednički niz je nastavio i u Gelsenkirchenu. Schalke je prvi zaprijetio udarcima Aoga u 21. minuti i Huntelaara četiri minute kasnije, no prvi je udarac završio iznad grede, dok je Casillas obranio Huntelaarov pokušaj. Real je utakmicu otvorio rezervirano.

No, gosti su iz prve prilike došli do vodstva. Carvajal je ubacio, a Ronaldo sjajnu loptu rutinski pospremio glavom iza leđa 19-godišnjeg Timona Wellenreuthera, koji je večeras debitirao u LP. Portugalski majstor je u 36. minuti bio korak do drugog gola, no Wellenreuther je zaustavio njegov pokušaj iz slobodnog udarca.

U drugom poluvremenu do 74. minute nije bilo previše uzbuđenja, a tada je domaćin mogao do izjednačenja, no udarac Plattea s ruba kaznenog prostora je završio u vratnici. U nastavku akcije priliku je imao i Uchida no njegov udarac je Casillas primirio. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika, a vjerojatno i oko putnika u četvrtfinale, razriješene su u 79. minuti kada je Marcelo sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora zatresao mrežu njemačkog sastava.

U drugom susretu osmine finala Lige prvaka u Baselu su nogometaši švicarskog prvaka Basela i portugalskog Porta igrali 1-1 (1-0). Za domaćine je pogodak postigao Derlis Gonzalez u 11. minuti, a u 79. minuti je iz kaznenog udarca za Porto izjednačio Danilo.

Basel je do pogotka došao u ranoj fazi utakmice, u 11. minuti kada je paragvajski napadač Gonzalez prihvatio jednu dubinsku loptu Fabiana Freia i pored dvojice stopera Porta pogodio mrežu. Strijelac Gonzalez se u 25. minuti ozlijedio, a Porto u prvom dijelu, unatoč većem posjedu lopte, nije stvorio izgledniju šansu.

U 48. minuti Porto je izjednačio, no nakon čak tri minute sudac Clatteburg je poništio gol zbog ometanja vratara. U 65. minuti napadač Porta Martinez nije uspio s tri metra pogoditi mrežu, a Portugalci su konačno došli do izjednačenja u 79. minuti. Walter Samuel je igrao rukom nakon ubačaja Danila, a iz kaznenog udarca je zabio Danilo.