Ovo je cijeli svijet čekao: Argentina protiv Njemačke u finalu Svjetskog prvenstva!

Argentinska nogometna reprezentacija izborila je svoj peti finale Svjetskog prvenstva, nakon što je boljim izvođenjem jedanaesteraca savladala Nizozemsku sa 4:2. Vratar Romero je junak dana!

9.7.2014.
15:53

Regularni dio utakmice i produžeci završeni su bez pogodaka i uz prilično slabu igru, pa je lutrija penala morala dati suparnika Njemačkoj u finalu. Za razliku od utakmice četvrtfinala kada je povukao sjajan potez zamijenivši vratare prije početka izvođenja jedanaesteraca protiv Kostarike, izbornik OranjaLouis van Gaal ovoga se puta nije odlučio za takvo nešto, a pritom je loše posložio i redoslijed izvođača kaznenih udaraca.

Nizozemska je prva odlučila pucati penal, a loptu je uzeo stoper Ron Vlaar, najbolji igrač regularnog dijela utakmice, koji je u potpunosti zakočio Lionela Messija. Njegov je udarac bio prilično loš, što je vratar GaučaSergio Romero iskoristio i gurnuo Argentinu u prednost.

Loptu je potom uzeo Messi i sigurno zabio nemoćnom Jasperu Cillessenu, koji pak uoči ove utakmice nije obranio nijedan jedanaesterac. Podsjetimo, vratar Tim Krul je protiv Kostarike ušao u igru u 120. minuti, te je s dvije obrane poslao Nizozemce u polufinale. Ovoga je puta Van Gaal iskoristio posljednju zamjenu već u 96. minuti utakmice, izvadivši Robina van Persieja, koji je sam tražio zamjenu.

Nakon prvog promašaja Nizozemce je na pravi put vratio Arjen Robben, no Argentina je preko Ezequiela Garaya vratila prednost na svoju stranu. Loptu je potom uzeo Wesley Sneijder, a njegov je udarac sjajno obranio Romero i doveo Argentine na prag finala.

Sergio Agüero je potom osigurao Argentini dvije meč-lopte zabivši u donji lijevi kut nizozemskog vratara, no onda je Oranje u igri ostavio Dirk Kuyt.

Cillessen je najbliže obrani bio u četvrtoj seriji kada je loptu uzeo Maxi Rodriguez, ali je njegov udarac bio presnažan, te se lopta od vratara odbila u gredu i potom završila u golu. Slavlje Argentinaca moglo je započeti.

Argentina će po prvi put nakon 1990. godine zaigrati u finalu Svjetskog prvenstva, a tada je, na rimskom Olimpicu, poražena od Zapadne Njemačke s minimalnih 1:0. Pogodak je zabio Andreas Brehme u 85. minuti utakmice iz jedanaesterca.

Argentina i Njemačka su dosada igrale 20 puta, Argentinci su slavili u devet navrata, Nijemci u šest, dok je pet utakmica završila bez pogodaka. No na svjetskim prvenstvima su Nijemci dobili tri susreta, Argentina dva, dok je jedan susret završio bez pobjednika.

Bit će im to treći međusobni finale, a svaka je reprezentacija dosada slavila po jednom. Argentina 1986., a Njemačka četiri godine kasnije. Spomenimo i da je Njemačka dva puta dosada igrala finale izvan Europe i da je oba puta poražena (2002. godine od Brazila u Japanu i 1986. u Meksiku od Argentine).