Bosanski nogometaši ostvarili su premijeru iz snova u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, koje će se za dvije godine održati u Brazilu.

7.9.2012.
21:39

Premda Lihtenštajn nije suparnik od kojeg treba strahovati, pobjeda od čak 8-1 protiv bilo koga je za veliki respekt. Osam golova je Bosna i Hercegovina utrpala na stadionu u Vaduzu, a samo su se tri nogometaša upisala u strijelce. Prividni je mir trajao sve do 26. minute, a onda je krenula bosanska oluja prema vratima domaćeg golmana Jehlea. Od tada, pa do kraja poluvremena, Lihtenštajn je primio - četiri pogotka.

Prva dva je zabio Zvjezdan Misimović, a druga dva Vedad Ibišević. Čekao se naravno i Edin Džeko, a on je eksplodirao u nastavku. Zabio je sljedeća tri pogotka za BiH i postao najboljim strijelce reprezentacije BiH u povijesti (ukupno 24, dva više od Bolića), a sve je zaokružio novim golom Ibišević. U kompletnoj dominaciji Bosanaca potkrao se i pogodak domaće reprezentacije. U 61. je Christen potpisao taj počasni gol. Recimo da je u "istočnom derbiju" skupine I Gruzija s 1-0 pobijedila Bjelorusiju.

Izbornik nogometne reprezentacije Francuske Didier Deschamps startao je pobjedom u prvoj službenoj utakmici na klupi Tricolora. S minimalnih 1:0 slavila je Francuska u Helsinkiju protiv Finske, u prvom susretu kvalifikacija za SP u Brazilu 2014. godine.

Jedini pogodak na susretu postigao je Abou Diaby u 20. minuti prvog dijela, a Deschamps osvajanje tri boda može zahvaliti isključivo vrataru Hugu Llorisu koji je obranio nekoliko jako teških lopti finskih nogometaša do kraja susreta. Francuzi su se ovom pobjedom priključili Gruziji na vrhu ljestvice skupine I, koja je u ranije odigranom susretu identičnim rezultatom slavila na svom travnjaku protiv Bjelorusije. Na odličan su način kvalifikacije za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazil otvorili i Englezi, koji su s 5:0 u gostima slavili protiv Moldavije. S dva pogotka Franka Lamparda i jednim Jermainea Defoea reprezentacija Roya Hodgsona imala je na poluvremenu prednost od 3:0, a konačnih 5:0 u nastavku susreta u Zimbruu postavili su James Milner u 74., odnosno Leighton Baines u 84. minuti.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xtdznz_moldova-0-5-england-group-h_sport U istoj su skupini, u Podgorici, Crna Gora i Poljska podijelili bodove odigravši 2:2. Gosti su poveli nakon svega šest minuta igre preko Blaszczykowskog (jedanaesterac), a preokret su do kraja poluvremena kreirali Drinčić u 27., odnosno Vučinić u trećoj minuti sudačke nadoknade. Konačan rezultat u 10. minuti nastavka postavio je Mierzejewski. U skupini F Portugal se morao dobro pomučiti da upiše tri boda protiv slabašnog Luksemburga (2:1). Poveli su domaćini u 'nesretnoj' (za Portugal) 13. minuti preko Da Mote. Slavlje domaćih navijača trajalo je svega 15 minuta kada je Cristiano Ronaldo poravnao na 1:1, na asistenciju kolege iz madridskog Reala Fabija Coentraa.

Recimo i da je Ronaldo, za razliku od situacije u klubu, proslavio pogodak u nacionalnom dresu.

Preokret je u devetoj minuti nastavka kreirao Helder Postiga nakon asistencije Joao Moutinha. Skupina A: Hrvatska - Makedonija 1-0 (Jelavić 69) Wales - Belgija 0-2 (Kompany 42, Vertonghen 82) Škotska - Srbija (subota) skupina B: Malta - Armenija 0-1 (Sarkisov 70) Bugarska - Italija 2-2 (Manolev 30, Milanov 66 / Osvaldo 36, 40) skupina C: Kazahstan - Irska 1-2 (Konjsbaev 37 / Keane 89-11m, Doyle 90) Njemačka - Farski otoci 3-0 (Götze 28, Özil 54, 71) skupina D: Estonija - Rumunjska 0-2 (Torje 55, Marica 75) Andora - Mađarska 0-5 (Juhasz 12, Gera 32-11m, Szalai 54, Priskin 68, Koman 82) Nizozemska - Turska 2-0 (Van Persie 17, Narsingh 90+3) skupina E: Albanija - Cipar 3-1 (Sadiku 36, Cani 84, Bogdani 87 / Laban 45) Slovenija - Švicarska 0-2 (Xhaka 20, Inler 51) Island - Norveška 2-0 (Arnason 22, Finnbogason 81) skupina F: Rusija - Sjeverna Irska 2-0 (Fajzulin 30, Širokov 78-11m) Azerbajdžan - Izrael 1-1 (Abisov 65 / Natcho 50) Luksemburg - Portugal 1-2 (Da Mota 13 / Ronaldo 28, Helder Postiga 54) skupina G: Lihtenštajn - Bosna i Hercegovina 1-8 (Christen 61 / Misimović 26, 31, Ibišević 33, 40, 83, Džeko 46, 64, 81) Latvija - Grčka 1-2 (Cauna 42-11m / Spiropoulos 57, Gekas 70) Litva - Slovačka 1-1 (Žaliukas 18 / Sapara 41) skupina H: Moldavija - Engleska 0-5 (Lampard 3-11m, 29, Defoe 32, Milner 74, Baines 84) Crna Gora - Poljska 2-2 (Drinčić 27, Vučinić 45+3 / Blaszczykowski 6-11m, Mierzejewski 55) skupina I: Gruzija - Bjelorusija 1-0 (Okriashvili 51) Finska - Francuska 0-1 (Diaby 20)