Hrvatska je u Maksimiru protiv Makedonije odigrala prvu utakmicu kvalifikacija za SP 2014. u Brazilu i uz dosta muke pobijedila s 1:0. Slavlje je osigurao 'džoker s klupe' Nikica Jelavić u 69.

7.9.2012.
13:41

Zagreb. Stadion Maksimir. Gledatelja: 10.000. Sudac: Alon Yefet (Izrael)

HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Ćorluka (od 81. Vida), Šimunić, Strinić - Perišić, Vukojević, Modrić, Rakitić (od 46. Kranjčar) - Eduardo (od 63. Jelavić), Mandžukić

MAKEDONIJA: Bogatinov, Georgievski, Popov, Noveski, Sikov, Trickovski, Stevica, Pandev, Gligorov, Demiri, Ibraimi.

Strijelci: 1:0 - Jelavić (69)

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je tešku 1:0 pobjedu protiv Makedonije na startu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvu u Brazilu 2014. godine.

Jako dugo je trajalo mučenje Hrvata u ovom ogledu u Maksimiru, sve do 69. minute, kada su Modrić, Mandžukić i Jelavić izveli lijepu akciju i prevarili kompletnu gostujuću obranu. Kranjčar i Modrić su pleli mrežu na vrhu šesnaesterca, a onda je Modrić prebacio loptom cijelu obranu Makedonije. Lopta je došla do nepokrivenog Mandžukića koji ju je glavom prebacio do također samoga Nikice Jelavića koji je lako, iz blizine, gurnuo loptu u gostujuću mrežu.

http://www.youtube.com/embed/xLBgQmF9ErI?rel=0 Hrvatska je tim pogotkom naplatila bolju igru u drugom dijelu, ali treba reći da su Makedonci u prvih 45 minuta ostavili bolji dojam. O tome nešto govore i udarci u okvir vratiju u prvom dijelu (4-1). Naravno, sve je moglo biti drugačije da je u 2. minuti Eduardo pogodio mrežu, a ne stativu. Pucao je glavom nakon odličnog ubačaja Perišića, no to je bila jedina prava šansa Hrvatske. Sve ostalo zanimljivo se uglavnom događalo pred Stipom Pletikosom, a najopasnije je zaprijetio Goran Pandev koji je u 42. minuti pogodio gredu nakon udarca s 20-ak metara.

Prije toga je Srna spašavao pogodak izbijajući s vratarske linije, kao što je mogao biti suđen i penal za Makedonije (rušenje Pandeva u 21. minuti). No, Hrvatska je zaigrala bolje u drugom dijelu, stiskala je do pogotka, a nakon što je Jelavić napokon donio radost gledateljima u Maksimiru, utakmica je utonula u mirniji ritam. Pravih šansi do kraja nije bilo, te je Hrvatska zadržala bitna tri boda. Izbornik Igor Štimac tako je proslavio pobjedu na startu svog mandata, kada su natjecateljske utakmice u pitanju.

Recimo da se tijekom ogleda ozlijedio Vedran Ćorluka, da je u svečanoj loži pomno utakmicu pratio trener Real Madrida Jose Mourinho, te da idućeg utorka momčad Igora Štimca putuje Belgiji u goste, u sklopu 2. kola kvalifikacija.

Reprezentacija Belgije je svakako uz Hrvatsku i Srbiju glavni kandidat za prvo mjesto skupine A, a u Cardiffu je takvu reputaciju potvrdila pobjedom 2:0 protiv Walesa. Svakako je Belgiji pomogla činjenica da je u 26. minuti domaći igrač Collins isključen zbog grubog nasrtaja na sredini travnjaka.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xtdzxs_wales-0-2-belgium_sport Igrača više je Belgija naplatila u 42. minuti kada je Vincent Kompany glavom pogodio domaću mrežu za 1:0. Belgija je pobjedu potvrdila u završnici ogleda, Vertonghen je bio strijelac u 82. minuti. Recimo da je kod oba pogotka asistirao Dries Mertens.

90'+3 - Jelavić je dobio žuti karton zbog napucavanja lopte.

90' - Igra se sudačka nadoknada od tri minute.

87' - Srnin centaršut je presjekao Bogatinov.

81' - Vida je zamijenio Ćorluku.

73' - Tričkovski je izašao, a Georgijev ušao u igru

69' - Gooool! Hrvatska je povela pogotkom Jelavića. Modrić je nabacio na desnu stranu za Mandžukića, a napadač glavom prebacio za Jelavića koji donosi vodstvo!

64' - Ćorluka je odlično ubacio do Perišića koji nije stigao pucati.

63' - Nikica Jelavić je zamijenio Dudua.

60' - Demiri je zaradio opomenu zbog starta na Striniću.

58' - Vukojević je prekršajem spriječio kontru Makedonije, ali i zaradio žuti karton.

52' - Perišić i Eduardo su odigrali kombinaciju, ali makedonski golman je zaustavio napad.

47' - Kranjčar je izveo korner, ali Bogatinov je opet spretniji od svih.

46' - Strinić je ubacio loptu pred gol Makedonaca, a gosti loptu izbijaju u korner.

Rakitić je ostao u svlačionici, a u igri je Kranjčar.

POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME

KRAJ PRVOG POLUVREMENA45' - Dudu je pokušao iz daljine, ali njegov plasirani pokušaj nije bio opasan.

41' - Pandev je s 20-ak metara pogodio gredu, a lopta se, srećom, odbila ispred gol-crte.

40' - Popov je pucao po sredini našeg gola, Pletikosa hvata loptu.

40' - Šimunić je zaradio žuti karton.

36' - Korner za Hrvatsku. Mandžukić je pucao glavom pokraj gola.

32' - Makedonci su imali korner, a Sikovov pokušaj glavom je Srna počistio s gol-linije.

20' - Pandev je pao u našem kaznenom prostoru nakon kontakta s Pletikosom, ali sudac se nije oglasio.

17' - Perišić je ubacio s lijeve strane za Mandžukića, ali makedonski vratar spašava svoju momčad.

10' - Trickovski je s 20-ak metara poslao loptu visoko iznad vratnice.

8' - Navijači su skočili jer je Modrić dobio odličnu loptu pred šesnaestercem Makedonije, ali sudac je prekinuo akciju jer je Mandžukić navodno bio u zaleđu u trenutku primanja lopte.

5' - Moglo je biti opasno ispred Pletikosinog gola, ali Pandev nije uspio primiriti loptu.

2' - Hrvatska je odlično počela susret. Dudu je već u drugoj minuti Perišićev ubačaj 'zakucao' u vratnicu!

1' - počela je utakmica

Izbornik Igor Štimac je otkrio karte i Makedonce će napasti s ofenzivnom formacijom s Eduardom da Silvom i Mandžukićem u napadu.

U Maksimiru se skupilo tek oko desetak tisuća navijača. U trenutku kada su Vatreni izlazili na teren pozdravili su ih pljeskom koji se jedva čuo od razglasa na stadionu.