Hrvatska nogometna reprezentacija je u 3. kolu kvalifikacija za SP izborila 2:1 pobjedu u Skoplju. Makedonci su poveli preko Ibraimija u 16. minuti, Ćorluka je izjednačio u 32.

12.10.2012.
17:53

Skoplje. Stadion: Nacionalna Arena Filip II Makedonski. Sudac: Peter Rasmussen (Danska)

MAKEDONIJA (4-2-3-1): Bogatinov - Georgievski, Noveski, Šikov (od 74. Grnčarov), Popov - Sumulikoski, Tričkovski - Demiri, Pandev, Ibraimi - Ristić.

HRVATSKA (4-4-2): Pletikosa - Srna, Ćorluka, Šimunić, Strinić - Rakitić, Modrić (od 83. Badelj), Vukojević, Perišić - Jelavić (od 64. Sammir), Mandžukić (od 72. Kalinić).

Strijelci: 1:0 - Ibraimi (16), 1:1 - Ćorluka (32), 1:2 - Rakitić (60)

Skupina A Makedonija - Hrvatska 1:2 (Ibraimi 16 / Ćorluka 33, Rakitić 60) Srbija - Belgija 0:3 (Benteke 34, De Bruyne 68, Mirallas 90+1) Wales - Škotska 2:1 (Bale 81 - 11m, 89 / Morrison 27)

Redoslijed: 1. Belgija 7 bodova 2. Hrvatska 7 3. Srbija 4 4. Wales 3 5. Škotska 2 6. Makedonija 1 Do iznimno značajnog slavlja u lovu na brazilski Mundijal izabranici Igora Štimca došli su preokretom, nakon što su u 16. minuti primili pogodak iz praktički prvog ozbiljnijeg napada domaćih. Hrvatska je u utakmicu krenula u sustavu 4-4-2, s Marijem Mandžukićem i Nikicom Jelavićem u napadu. Kapetan Darijo Srna je igrao u obrambenoj liniji, a u veznom su redu ordinirali Luka Modrić,Ivan Rakitić, Ivan Perišići Ognjen Vukojević.

U takvoj formaciji Hrvatske je bolje otvorila utakmicu, a onda je u 16. minuti Makedonija došla do vodstva preko Agima Ibraimija koji je nakon asistencije Stevice Ristića sam izbio pred Stipu Pletikosu i lakoćom ga matirao.

Dojam je da je prije toga Goran Pandev napravio prekršaj u napadu, ali sudac nije tako procijenio.

U 25. minuti je Jelavić pucao glavom preko gola, a naša je reprezentacija do izjednačenja došla u 33. minuti. Rakitić je izveo korner i na drugoj vratnici pronašao potpuno samog Vedrana Ćorluku, koji je čak uspio i primiriti loptu te nakon toga zabiti za 1:1.

Rakitić je u 44. minuti iz slobodnog udarca iz velike daljine pokušao iznenaditi Martina Bogatinova.

Tada mu nije uspjelo, ali jest u 60. minuti kada je s 30-ak meatra, potpuno iskosa s lijeve strane, prebacio loše postavljenog domaćeg golmana i osigurao Hrvatskoj prvu pobjedu u Skoplju u službenoj utakmici.

Priliku potpuno nokautirati Makedoniju imao je u 77. minuti Nikola Kalinić, ali promašio je stopostotnu priliku. Domaći su u završnici pritisnuli Štimčevu momčad, ali ostali su bez izjednačenja, a u zadnjim je sekundama Srna pogodio vratnicu.

Istaknimo i da je u 64. minuti umjesto Jelavića u igru ušao Dinamov Brazilac Sammir koji je na taj način debitirao za hrvatsku reprezentaciju. Također, važno je spomenuti da zbog žutih kartona koji su dobili u ovoj utakmici u utorak u Osijeku protiv Walesa neće igrati Srna i Vukojević.

Zbog istog se razloga Pandev neće moći suprotstaviti Srbiji koja je u kišnom Beogradu doživjela pravi debakl protiv Belgije. Gosti su slavili s 3:0 i s Hrvatskom dijele vrh ljestvice - obje momčadi imaju po sedam bodova nakon tri kola.

Srbi su imali blagu dominaciju u početku dvoboja, ali u 34. minuti je Kevin De Bruyne nabacio s desnog krila, a Christian Benteke je pored dva domaća braniča glavom pogodio za 0:1.

U 68. minuti je Mousa Dembele s desne strane proigrao De Bruynea koji je izbio sam pred Željka Brkića i udvostručio prednost gostiju.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Dries Mertens je asistirao Jelavićevom suigraču iz Evertona Kevin Mirallas za konačnih 0:3.

Preokretom u samoj završnici utakmice nogometna reprezentacija Walesa je u Cardiffu pobijedila Škotsku s 2:1.

Velšani su nakon dva ogleda u skupini bili bez boda, a dugo se činilo da će tako ostati i nakon ovog ogleda. No, onda se ukazala najveća zvijezda domaće reprezentacije, Tottenhamov krilni nogometaš Gareth Bale koji je s dva pogotka u zadnjih deset minuta donio domaćima veliko slavlje.

Nakon asistencije Stevena Fletchera Škote je u 27. minuti u vodstvo doveo James Morrison. Zanimljivo, prije ove utakmice, Škotska nije izgubila 27 puta zaredom kad je imala prednost na poluvremenu. No, svemu jednom dođe kraj, pa je tako i momčad Craiga Leveina ostala na kraju praznih džepova.

Bale je u 80. minuti, nakon prekršaja Shauna Maloneyja, izborio penal koji je sam i realizirao, da bi u 89. minuti sjajno zabio s otprilike 25 metara za konačnih 2:1.

Podsjetimo, Wales će u utorak u 4. kolu skupine A gostovati kod Hrvatske u Osijeku, Makedonci dočekuju Srbe, a Škotska gostuje kod Belgije.

Više o temi: specijal-201104110410004-Svjetsko prvenstvo u nogometu 2014