11.9.2012.
23:26

BRUXELLES - Stadion kralja Baudouina. GLEDATELJA: 45.000. SUDAC: Alberto Undiano (Španjolska)

BELGIJA: Courtois - Gillet, Vermaelen, Kompany, Vertonghen - Defour (od 67. Defour)- Witsel, Dembele ( od 71. De Bruyne), Mertens (od 80. Mirallas) - Hazard - Benteke.

HRVATSKA: Pletikosa - Strinić, Šimunić, Schildenfield, Vida - Srna, Radošević (od 78. Vukojević), Modrić, Perišić - Jelavić (od 58. Olić), Mandžukić.

STRIJELCI: 0-1 Perišić (6.), 1-1 Gillet (45.) Umjesto dosad nezamjenjivog Vukojevića, te bez miljenika Eduarda i ozlijeđenog Ćorluke, Štimac je hrabro ušao u utakmicu s najmlađim debitantom u povijesti hrvatske reprezentacije - Josipom Radoševićem. Mnogi su s podsmjehom prokomentirali njegov potez koji se naposljetku pokazao potpuno opravdanim.

Za Vatrene je utakmica počela sjajno, već u 6. minuti naši su nogometaši šokirali domaćine. Kao i prilikom pobjedonosnog gola protiv Makedonije, akciju je proigravanjem Mandžukića započeo Modrić, a napadač Bayerna s desnog je boka uputio povratnu loptu u sredinu prema kolegi napadaču Jelaviću. Njega su blokirali belgijski braniči, ali im je promakla lopta koja je stigla do usamljenog Ivana Perišića, a ovaj je s 12 metara lijepo odmjerenim udarcem pogodio za 1:0. Bio je to Perišićev prvi pogodak za nacionalnu momčad.

Uslijedio je još jedan pokušaj Mandžukića iz voleja, a potom su Belgijanci počeli sve opasnije prijetiti. Pokušavali su Benteke i Witsel, no bez izrazite šanse sve do posljednjih sekundi prvog dijela. Tada je nakon udarca iz kuta s desne strane Strinić loše odbio loptu na koju po sredini na rubu kaznenog prostora natrčava Gillet i sjajnim udarcem probija Pletikosu za 1:1.

Nastavak je donio male probleme hrvatskoj obrani premda se prva prigoda dogodila pred domaćim vratarom Courtoisom, koji je za pola koraka bio brži od Jelavića i uspio otkloniti opasnost. U 51. minuti Pletikosa je u jednoj gužvi već bio savladan, ali je udarac Bentekea prema praznim vratima sa zemlje blokirao Šimunić. Četiri minute kasnije Belgijanci su imali kontru četiri na dva, ali nije bilo točnog zadnjeg dodavanja. Zadnju veliku prijetnju domaći su imali u 87. minuti kada je na ubačaj De Bruynea s desnog boka Mirallas pucao blizu lijeve vratnice.

Priliku da Vatreni iz Bruxellesa odnesu puni plijen u prvoj minuti sudačkog dodatka propustio je Domagoj Vida. Nakon kornera s lijeve strane, Schildenfeld je odlično prebacio loptu na drugu vratnicu, gdje je Vida potpuno sam i neometan loptu glavom uputio pored gola.

Na kraju što zaključiti, Hrvatska je ipak uspjela već na samom početku ispuniti zadaću odnijevši bod s možda i najtežeg gostovanja u skupini. Od svega, to je ipak najvažnije!