Tešku zadaću imala je brazilska reprezentacija u borbi za treće mjesto na SP-u protiv Nizozemske i opet je teško podbacila.

12.7.2014.
12:30

BRAZIL: Júlio César - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Luiz Gustavo, Paulinho - Ramires, Oscar, Willian - Jô

NIZOZEMSKA: Cillissen; De Vrij, Vlaar, Martins Indi; Kuyt, Wijnaldum, Clasie, Blind; Sneijder; Robben, Van Persie

Strijelci: 0:1 Van Persie (3'), 0:2 Blind (17'), 0:3 Wijnaldum (90') Nogometna reprezentacija Nizozemske po prvi je put u povijesti osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu. Tri je puta dosada Nizozemska gubila u finalu Svjetskog prvenstva, te je jednom izgubila utakmicu za treće mjesto, 1998. godine u Francuskoj od Hrvatske (2-1). Ovoga je puta na jednom od najtežih stadiona slavila protiv domaćina Brazilaca s uvjerljivih 3:0.

Kao i protiv Njemačke Brazilci su bili neprepoznatljivi. Govorili su uoči utakmice da očajnički žele uzeti broncu, no sve je po njih katastrofalno krenulo već u 2. minuti kada je alžirski sudac Djemal Haimoudi dosudio kazneni udarac za Nizozemsku, nakon što je prekršaj na Arjenu Robbenu izvan šesnaesteraca napravio Thiago Silva.

Sudac je vjerojatno trebao pokazati crveni karton brazilskom stoperu, no dao mu je samo žuti, ali je to kompenzirao tako da je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač u gornji desni kut bio je Robin van Persie. Bio mu je to četvrti pogodak na prvenstvu.

//rutube.ru/play/embed/7086078

Brazil se ni od ovog šoka nije uspio oporaviti, a to se najbolje očitavalo u napadu gdje su svi bili bezidejni, te se više manje sve baziralo na ubacivanja u šesnaesterac s desne strane napada. Nizozemci su se sjajno branili, a onda iskoristili svoju drugu priliku na utakmici za novi pogodak.

Ubačenu loptu prema brazilskom petercu glavom je odbio David Luiz, ali tek na nekih 11 metara gdje je sam kao duh stajao Daley Blind. Igrač Ajaxa je punom nogom pogodio isti kut kao i Van Persie prilikom izvođenja kaznenog udarca. Bio mu je to prvi pogodak u dresu reprezentacije.

Brazil je nakon toga pritisnuo, nabacivao je oštrije lopte prema kaznenom prostoru Nizozemske, bilo je tu i nekih udaraca izvana Oscara, Maicona i Joa, ali je sve završavalo ili na posljednjoj liniji obrane Oranja ili je sjajni vratar Jesper Cillessen sve obranio.

//rutube.ru/play/embed/7086107

Rezultat se nije mijenjao sve do prve minute sudačke nadoknade utakmice, kada je Georginio Wijnaldum iskoristio sjajno prizemno ubacivanje Daryla Janmaata, koje je s nekih sedam, osam metara pospremio u bliži vratarev kut za konačnih 3:0.

Nizozemski izbornik Louis van Gaal, koji je po posljednji put vodio reprezentaciju Nizozemske, je u trećoj minuti nadoknade povukao sjajan potez kada je i jedinom preostalom igraču koji u Brazilu nije odigrao niti minute, Michelu Vormu, dao priliku da osjeti draž Svjetskog prvenstva.

Istovremeno je Cillessen postao prvi vratar u povijesti svjetskih prvenstava koji je dva puta bio zamijenjen za vrijeme utakmice (protiv Kostarike prvi put)!

Brazil je postao prva momčad nakon Belgije i 1986. godine koja je na prvenstvu primila 14 pogodaka! Belgija je spomenute godine primila čak 15. Uz to nijedna generacija brazilske reprezentacije nije primila toliko golova koliko ova, a spomenimo i da je Seleçao na tri prethodna prvenstva primio sveukupno 10 golova!

Ovo je također prvi put nakon 1974. godine da je Brazil izgubio dvije uzastopne utakmice na Svjetskom prvenstvu, te prvi put nakon 1970. godine da je u dvije utakmice zaredom primio dva i više pogodaka.

Ovo je prva nizozemska generacija koja je na Svjetskom prvenstvu ostala neporažena (pet pobjeda i dva remija).