Bila je to utakmica iz snova. Hrvatska nogometna reprezentacija je u grotlu Maksimira pobijedila Island s 2:0 i izborila svjetsko prvenstvo u Brazilu sljedećeg ljeta.

19.11.2013.
17:13

Novi hrvatski izbornik Niko Kovač izvrsno je odradio svoju zadaću. Hrvatska je nakon dugo vremena odigrala odličnu utakmicu s kojom su mogli biti zadovoljni i navijači i nogometni eksperti, pa čak i oni najveći kritičari. Iako je Hrvatska od 38. minute igrala bez isključenog Marija Mandžukića, Islanđani su u Maksimiru igrali sasvim podređenu ulogu, te praktički nisu stvorili niti jednu veću priliku za gol, dok su ih 'kockasti' kreirali pregršt, te su prema prikazanoj igri zaslužili i znatno uvjerljiviju pobjedu.

No, i ovih 2:0 bilo je sasvim dovoljno, nakon što je prvi ogled na Islandu završio bez golova. Hrvatska je prekinula niz od pet utakmica bez pobjede u natjecateljskim utakmicama, a Island svoju seriju od pet utakmica bez poraza.

Već u 1. minuti je sijevnula šansa za Hrvatsku, ali je Mateo Kovačić iz dobre pozicije tukao iznad gola. Islanđani su u 12. minuti zabili gol, ali opasnosti zapravo nije bilo, jer je akcije bila opravdano prekinuta dosta prije nego je lopta završila u mreži Stipe Pletikose zbog zaleđa.

U 22. minuti, kapetan Darijo Srna sjajno je šutirao iz slobodnog udarca s 20 metara, ali je islandski golman Halldórsson odličnom intervencijom spasio svoja vrata.

U 27. minuti, Mario Mandžukić je razgalio Maksimir vodećim pogotkom. Rakitić je ubacio s lijeve strane, Perišić je prebacio loptu prema Mandžukiću na kojeg su zaboravili gostujući nogometaši, pa je Bayernov napadač bez problema iz blizine poslao loptu u mrežu.

No, u 38. minuti, Maksimir je zanijemio. Mandžukić je neoprezno visoko podigao nogu i startao na Gudmundssona, zbog čega je zaradio izravni crveni karton.

No, kao što su Islanđani pokazali veliko srce u prvoj utakmici kada su u 50. minuti ostali s igračem manje, tako je Hrvatska na još bolji način odgovorila brojčano inferiorna pred svojim navijačima.

Za idealan početak drugog poluvremena pobrinuli su se Mateo Kovačić i Darijo Srna. Interov veznjak u briljantnom je veleslalomu prošao nekoliko suparničkih igrača, te idealno gurnuo loptu na desnu stranu prema Srni, koji je desnom nogom s desne strane tukao neobranjivo u suprotni kut za 2:0! Srni je ovo bio 21. pogodak u dresu reprezentacije.

Hrvatska je nakon toga redala priliku za prilikom, iako s igračem manje, ali odlični islandski vratar Halldórsson branio je čiste šanse Kovačiću, Perišiću i Pranjiću, dok je sjajan udarac ''škaricama'' Ivice Olića nakon kornera odsjeo na gredi.

Hrvatska je odigrala veliku utakmicu i potpuno zasluženo ostvarila veliku pobjedu, dok Islanđani nisu uspjeli prvi puta u povijesti ostvariti plasman na jedno veliko natjecanje...

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Svoje komentare vezane na fantastičnu pobjedu Hrvatske protiv Islanda i plasman Vatrenih na SP možete slati i na adresu sport@portal.net.hr.