Težak udarac: Sanja Jovanović ostala bez finala!

Hrvatska plivačica Sanja Jovanović nije se uspjela plasirati u finale utrke na 50 metara leđno na europskom prvenstvu u Berlinu, osvojivši 10. mjesto.

22.8.2014.
20:29

U polufinalu discipline u kojoj je prije dvije godine u Debrecenu osvojila srebrnu medalju, Jovanović je isplivala rezultat 28.50 izborivši poziciju druge rezerve. Posljednje, osmo mjesto koje vodi u finale pobjeglo joj je za dvije stotinke sekunde. Jovanović je u jutrošnjim kvalifikacija s rezultatom 28.86 sekundi zauzela 12. mjesto. Najbolje vrijeme polufinala isplivala je Dankinja Mie Oe Nielsen s rezultatom 27.78.

Nadomak plasmanu u polufinale na 100m leptir bio je Mario Todorović, ali ulazak među najboljih 16 u Europi u ovoj disciplini 'pobjegao' mu je za 16 stotinki, te je bio u statusu druge rezerve. Todorović je u jutrošnjim kvalifikacijama ostvario vrijeme od 53.42 sekunde, što je za točno pola sekunde slabije od prijavljenog vremena za ovo natjecanje, te je ukupno zauzeo 21. mjesto. No, kako su ispred njega bila čak četiri ruska i tri poljska predstavnika, a u polufinalu mogu nastupiti samo po dvojica iz svake zemlje, Todorović se pomaknuo do statusa druge rezerve. Drugi hrvatski predstavnik na 100m leptir Nikša Stojkovski je s vremenom 55.93 bio 52. u konkurenciji 54 plivača.

U kvalifikacijama na 200m leđno Hrvatska je imala dva predstavnika, ali ni Teo Kolonić niti Marko Krce-Rabar nisu se uspjeli probiti u polufinale. Kolonić je s vremenom 2:03.54 bio 22., dok je Krce-Rabar sa 2:04.42 bio 30. u konkurenciji 33 natjecatelja. Kolonić je plivao 86 stotinki slabije od svog najboljeg rezultata, dok je Krce-Rabar bio gotovo dvije sekunde udaljen od svog osobnog rekorda (2:02.45). Za polufinale je trebalo plivati 2:01.48 minuta.

Britanski plivač Adam Peaty postavio je u polufinalu utrke na 50 metara prsno na Europskom prvenstvu u Berlinu novi svjetski i europski rekord - 26.62. Peaty je za pet stotinki sekunde nadmašio dosadašnji svjetski rekord Južnoafrikanca Camerona van der Burgha iz 2009. godine, te za 16 stotinki sekunde vlastiti europski rekord iz Glasgowa ove godine.

Francuski plivač Florent Manaudou pobijedio je u finalu utrke na 100 m slobodno osvojivši već treće zlato u Berlinu. Olimpijski pobjednik iz Londona na 50 slobodno, u Berlinu je pobijedio i na 50 delfin, te je bio član pobjedničke štafete 4x100 slobodno. Današnje zlato osvojio je s rezultatom 47.98. Drugi je bio njegov sunarodnjak Fabien Gilot (48.36), a treći Talijan Luca Leonardi (48.38).

Nakon što je pobijedio na 1500 metara, talijanski plivač Gregorio Paltrinieri je osvojio zlatnu medalju i na 800 metara slobodno. Paltrinieri je pobijedio s rezultatom 7:44.98 što je novi rekord europskih prvenstava. Dosadašnje najbolje vrijeme EP-a držao je Francuz Sebastien Rouault koji je 2010. isplivao rezultat 7:48.28. Drugo i treće mjesto mjesto, baš kao i na 1.500 m, osvojili su Pal Joensen s Farskih Otoka (7:48.49) i Talijan Gabriele Detti (7:49.35).

Drugo zlato u Berlinu osvojila je i Dankinja Rikke Moller Pedersen. Nakon slavlja na 100 prsno, pobijedila je i na dvostruko dužoj dionici i to s novim rekordom europskih prvenstava - 2:19.84. Pedersen je popravila svoj i najbolji rezultat europskih prvenstava iz kvalifikacija za skoro dvije sekunde. Drugo mjesto pripalo je Britanki Molly Renshaw (2:23.82), a treća je bila Španjolka Jessica Vall (2:24.08).

U Dansku je otišlo i zlato na 100 delfin nakon pobjede Jeanette Ottesen s rezultatom 56.51. Ottesen je postavila novi rekord europskih prvenstava koji je od 2002. držala Slovakinja Martina Moravcova s rezultatom 57.20. Srebro je osvojila aktualna europska rekorderka Šveđanka Sarah Sjoestroem (56.52), a treća je bila Talijanka Ilaria Bianchi (57.71).

U utrci mješovitih štafeta 4x100 slobodno pobijedili su Talijani Luca Dotto, Luca Leonardi, Erika Ferraioli i Giada galizi s rezultatom 3:25.02. Srebro je otišlo u Rusiju, a treće mjesto je pripalo Francuzima.