Nije bilo lako: Hrvatice važnom pobjedom otvorile SP!

Najbolje odbojkašice Hrvatske pobijedile su Argentinu 3:1 (25-17, 26-28, 26-24, 25-19) u prvoj utakmici skupine A Svjetskog prvenstva odigranoj u Rimu, te osvojile prva tri boda.

23.9.2014.
12:51

Mogle su hrvatske odbojkašice doći i do uvjerljivije pobjede da su iskoristile uvjerljivu prednost (20-15) i dvije set-lopte u drugoj dionici. No, kad već nisu došle do pobjede u tri seta, hrvatske reprezentativke pokazale su iznimnu psihološku stabilnost, iščupale neizvjestan treći set i bile premoćne u četvrtom.

U prvom setu su hrvatske odbojkašice bile koncentrirane na prijemu i odlične na servisu, a napadački su dominirale Senna Ušić Jogunica i Sanja Popović.

Odličnom napadačkom dionicom Mije Jerkov, Hrvatska je stvorila dobru zalihu i u drugom setu, ali je u završnici izbornik Vercesi odlučio dati priliku mladim snagama, ubacivši po prvi put Samantu Fabris i tehničarku Bernardu Brčić, koje nisu imale dobar ulaz u utakmicu. Argentinke su sustigle vodstvo Hrvatske i osvojile drugi set.

Vodile su većim dijelom trećeg seta, drugi tehnički timeout dočekala s prednošću 16-12, ali su u završnici seta proradili hrvatski blok i obrana. Kad se tome pridodala i napadački mnogo bolja Samanta Fabris, nego što je bila u prvom ulasku, Hrvatska je preokretom stigla do dvije set-lopte (24-22). Argentinke su nanizale dva poena, ali sljedeća dva, a s njima i treći set otišli su na stranu hrvatskih odbojkašica.

U četvrtom setu, nakon početne neizvjesnosti (8-7), Hrvatska je zagospodarila terenom. Blok je bio neprobojan, napad raznovsrtan, što je Hrvatsku dovelo do uvjerljive prednosti (23-14), koju su pretvorile u vrijednu pobjedu.

Samanta Fabris je sa 16 napadačkih poena i pet uspješnih blokova bila najbolja hrvatska odbojkašica u ovom dvoboju. Mia Jerkov je imala 14 uspješnih prolaza i četiri izravna poena servisom. Hrvatske odbojkašice će u srijedu u 2. kolu igrati protiv Italije, s početkom u 20 sati.

"Ovo su velika tri boda, pogotovo kako smo iskompromitirale drugi set, kad nam je malo pala koncetracija, a one se razigrale", izjavila je za HRT Mia Jerkov, najiskusnija hrvatska odbojkašica i jedna od najboljih na utakmici protiv reprezentacije Argentine koju je Hrvatska pobijedila s 3-1 na otvaranju Svjetskog prvenstva u Italiji.

Hrvatske odbojkašice su imale mogućnost pobijediti Argentinke s 3-0, ali su u drugom setu propustile realizirati dvije set-lopte protiv ekipe koja je četiri mjesta bolje rangirana od Hrvatske na ljestvici FIVB-e.

"Čim smo malo fizički pale u drugom setu, one su se vratila. Mlada su, talentirana ekipa i moglo je tu biti puno više problema. Želim čestitati curama na velikoj pobjedi. Prva je, najvažnija i sad krećemo dalje", istaknula je Jerkov.

Već u srijedu (20 sati) hrvatske odbojkašice čeka jedan od najtežih suparnika u prvoj fazi natjecanja, reprezentacija domaćina Svjetskog prvenstva.

"Italija tu, naravno, ima prednost i favorit je, ali to možda nama ide u prilog. Od nas nitko ništa ne očekuje pa možda budemo veliko iznenađenje", rekla je Nikolina Jelić, libero u hrvatskoj reprezentaciji.

Pred dvoboj s Talijankama optimistična je i Mia Jerkov.

"Atmosfera će biti fantastična. Sav pritisak je na njima, a mi moramo pokazati svoju pravu igru. Protiv Argentine smo igrali na 50, 60 posto. Ako dignemo našu igru na nekih 80 posto, možemo napraviti odlične stvari. Nitko još ne priča o pobjedi, ali mi smo sportaši i idemo na pobjedu. Štogod se dogodilo, iz toga ćemo naučiti", zaključila je Jerkov.