Europa drži svijet pod nogama, a Hrvati su među glavnim facama!

Dočekali smo i posljednji dan Svjetskog prvenstva u Kataru.

1.2.2015.
9:59
VOYO logo

Zbog svoje velike tradicije i popularnosti u Hrvatskoj, rukomet se u našoj zemlji možda pomalo pogrešno percipira, pa ćete tako nerijetko čuti ili pročitati kako se radi o jednom od najpopularnijih ekipnih sportova na svijetu. Činjenica je, ipak, da je rukomet pravi europski sport, ali izvan Starog kontinenta, uz možda poneku iznimku, on doista nema veliku popularnost, pa sukladno tome i nema puno 'neeuropskih' reprezentacija (pogotovo u muškoj konkurenciji) koje su na visokoj razini. Zato su, u načelu, europska prvenstva jača od svjetskih na kojima uvijek ima i liliputanaca, kao što su u Kataru, primjerice, bili Čile ili Saudijska Arabija.

O tome koliko ostatak svijeta kaska za Europom kad je rukomet u pitanju dovoljno će reći podatak o dosadašnjim osvajačima medalja na svjetskim smotrama. Dakle, prije Katara su održana 23 svjetska prvenstva, što znači da je podijeljeno 69 medalja, ali nikad, baš nikad među osvajačima nije bila zemlja izvan Europe! Štoviše, samo dvaput se dogodilo da su u polufinalu bile reprezentacije koje nisu sa Starog kontinenta: 2001. je to bio Egipat, a četiri godine kasnije Tunis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katar je, dakle, na svome terenu ušao u povijest osvajanjem minimalno srebra, ali i aktualno je prvenstvo zapravo samo potvrdilo da nema puno ozbiljnog rukometa dalje od Europe. Među osam četvrtfinalista samo je spomenuti Katar bio 'neeuropska' reprezentacija, ali samo na papiru. Katar je, zapravo, kombinirana momčad čiju glavninu čine 'kupljeni' Europljani iz Crne Gore, BiH, Španjolske, Francuske, a izbornik je slavni Španjolac Valero Rivera. Formalno je Katar postao prva reprezentacija izvan Europe kojoj je uspjelo uhvatiti odličje, ali njegov uspjeh nikako nije dokaz da se i izvan euro-granica kvalitetno radi.

Uglavnom, sad kad smo zaključili da Europa drži rukometni svijet pod nogama, pogledajmo koje su to zemlje ostavile najdublji trag na dosadašnjim prvenstvima. Najveći broj medalja, njih 11, ima Švedska koja je četiri puta bila i na samom tronu. Posljednje je odličje, međutim, ova skandinavska zemlja osvojila još 2001. godine i otada se bezuspješno pokušava vratiti na postolje. Po četiri naslova imaju još i ne odveć omiljeni hrvatski rivali Francuzi, koji danas imaju priliku uzeti i petu krunu, te Rumunji koji su dominirali ovim sportom u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća. Trostruki su, pak, prvaci Rusi, kojima je pripisano i jedno zlato iz doba Sovjetskog Saveza, te Nijemci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je u toj priči Hrvatska? Iako je kao samostalna zemlja prvi put nastupila na SP-u 1995. godine, danas je već na visokom sedmom mjestu vječne ljestvice osvajača odličja. Naša reprezentacija, dakle, na kontu ima pet medalja, uključujući i onu najsjajniju za nezaboravni svjetski naslov iz Portugala 2003. godine. Osim toga, Kauboji imaju i tri srebra (1995., 2005. i 2009.), te broncu osvojenu na prošlom SP-u u Španjolskoj. Nažalost, kolekcija ove godine nije povećana.

Dakako, ne smijemo zanemarivati ni vrijeme prije hrvatske samostalnosti. Reprezentacija nekadašnje SFRJ je osvojila po jedno zlato i srebro, te dvije bronce na svjetskim prvenstvima, a nerijetko su Hrvati u tim momčadima imali glavne uloge, od Hrvoja Horvata, Zlatka Žagmeštera i Josipa Milkovića do Mirka Bašića, Zlatka Saračevića i mnogih, mnogih drugih...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZA 3. MJESTO - 1. veljače (nedjelja) Španjolska - Poljska

FINALE - 1. veljače Francuska - Katar

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ODIGRANO:

ZA 5. MJESTO - 31. siječnja (subota) Hrvatska - Danska 24:28

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZA 7. MJESTO: Njemačka - Slovenija 30:27

POLUFINALE - 30. siječnja (petak) Poljska - Katar 29:31 Francuska - Španjolska 26:22

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZA POREDAK OD 5. DO 8. MJESTA - 30. siječnja (petak) Hrvatska - Njemačka 28:23 Danska - Slovenija 36:33

ČETVRTFINALE - 28. siječnja (srijeda) HRVATSKA - Poljska 22:24 Katar - Njemačka 26:24 Slovenija - Francuska 23:32 Španjolska - Danska 25:24

Tekst se nastavlja ispod oglasa

OSMINA FINALA: 25. siječnja (nedjelja): HRVATSKA - Brazil 26:25 (13:15) Slovenija - Makedonija 30-28 (16-15) Austrija - Katar 27-29 (14-13) Španjolska - Tunis 28-20 (18-9)

26. siječnja (ponedjeljak): Egipat - Njemačka 16-23 (8-12) Švedska - Poljska 20-24 (11-10) Francuska - Argentina 33-20 (16-6) Island - Danska 25-30 (10-16)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utakmice Hrvatske u skupini: 16. siječnja (petak): Hrvatska - Austrija 32:30 17. siječnja (subota): Hrvatska - Tunis 28:25 19. siječnja (ponedjeljak): Hrvatska - Iran 41:22 21. siječnja (srijeda): Hrvatska - Makedonija 29:26 23. siječnja (petak): Hrvatska - BiH 28:21

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo