Užas! Izgubili smo kao zadnji diletanti!

Veliki niz Hrvatske u Londonu je zaustavljen i to u najgorem mogućem trenutku.

10.8.2012.
19:37

Hrvatska je odigrala najslabiju utakmicu na turniru. Nevjerojatno zvuči da najbolji strijelac Hrvatske u Londonu, ali i ponajbolji na cijelom turniru, Ivan Čupić, cijelu utakmicu ostao bez pogotka. No, nije samo on, Domagoj Duvnjak je uputio sedam udaraca prema Omeyeru i nije zabio niti jednom. Igor Vori je zabio jedan i to u posljednjoj sekundi utakmice.

Izuzetno je loše Hrvatska otvorila utakmicu, pa je tako prvi put Omeyer svladan nakon pet i pol minuta! I to je pogodak zabio Gojun. Inače, da nije bilo Zlatka Horvata daleko bi Hrvatska bila od samo minus 2 gola na poluvremenu (10:12). Horvat je zabio polovicu golova Hrvatske u prvom dijelu.

Imala je zapravo Hrvatska, s obzirom na igru, sjajnih 10-12 na poluvremenu. S dva uvodna pogotka u drugom dijelu Hrvatska je izjednačila na 12:12, ali je to bilo sve od Golužinih igrača. Bolja, jača, rastrčanija i konkretnija Francuska je pobjegla na 17:13 i nakon toga je Hrvatskoj samo dva puta (16:18 i 17:19) dozvolila primicanje na dva razlike.

Recimo i da je Blaženko Lacković postigao prvi pogodak nakon 39 minuta (!), te je cijela vanjska linija Hrvatske odigrala utakmicu bez ideje i snage. Mnogi su bili ispod razine, pa je tako i vratar Mirko Alilović obranio jedan jedini udarac. Kasnije je Venio Losert bio kudikamo bolji, ali bilo je to premalo. S druge strane, Thierry Omeyer je opet bio genijalan - ogled je završio sa 19 obrana!

Francuzi su, pak, u ovom polufinalu vjerojatno odigrali najbolju utakmicu na turniru. Svi su odigrali izuzetno dobro. Osim spomenutog Omeyera po četiri su pogotka dali Narcisse, Honrubia i Abalo. Tri su zabili Karabatić i Accambray. Na drugoj hrvatskoj strani je Horvat zabio šest, Lacković je bio strijelac četiri puta, dok su tri postigla Štrlek i Bičanić.

Francuska će braniti zlato u nedjelju u finalu protiv Švedske, dok će Hrvatska za broncu igrati protiv Mađarske. Prije četiri godine, u Pekingu, Hrvatska je izgubila tu utakmicu za broncu protiv Španjolaca.

Rukometni reprezentativci Švedske prvi su finalisti Olimpijskih igara u Londonu. U polufinalnom ogledu u petak Švedska je pobijedila Mađarsku 27:26 (15:12).

Plasirala se tako Švedska u četvrti finale Igara od 1992. godine pa nadalje. U Barceloni 1992., Atlanti 1996. i Sydneyju 2000. Švedska je gubila te posljednje oglede na turniru. Dva puta su za njih kobni bili ruski rukometaši, a jednom Hrvati.

Švedska je zasluženo pobijedila Mađarsku jer je vodila gotovo cijelu utakmicu. Tijekom prvog dijela Švedska je uglavnom bila na dva ili tri pogotka prednosti, pa je tako i završilo prvih 30 minuta, sa 15:12 za njih.

U nastavkku je Mađarska došla do minimalnog zaostatka 21:20, a od tad, pa do kraja ogleda, utakmica je trajala u ritmu - pogodak za pogodak. U samom finišu Mađarska nije imala pravu priliku za izjednačenje. Švedska je iskontrolirala utakmicu do kraja i proslavila ulazak u finale.

Najbolji je igrač Švedske bio Ekberg sa šest pogodaka. Po pet su dodali Andersson i Kallman, a po četiri Petersen i Ekdahl. Vratar Andersson je imao dvanaest obrana. Kod Mađara je Csaszar bio najbolji strijelac sa osam golova, dok je Nagy potrošio osam udaraca za - nula golova!