HRVATSKA - GRČKA 85-89 / Hrvatski košarkaši borili su se poput lavova i u dramatičnoj prvoj utakmici na EuroBasketu hrabro pali protiv jednog od favorita turnira

Hrvatska izgubila na startu EuroBasketa, ali pokazala je dobru igru, hrabrost i zalaganje protiv jakih Grka

2.9.2022.
18:58

41. EuroBasket

Skupina C - Milano

Hrvatska - Grčka 85-89

HRVATSKA: Zubac, Šarić, Bogdanović, Hezonja, Smith, Perković, Prkačin, Simon, Gnjidić, Matković, Ramljak, Mavra

Prva petorka: Smith, Bogdanović, Hezonja, Šarić, Zubac

GRČKA: Calathes, Dorsey, Papanikolaou, T. Antetokounmpo, G. Antetokounmpo, Agravanis, K. Antetokounmpo, Larentzakis, Lountzis, Papagiannis, Papapetrou, Sloukas

Hrvatski košarkaši su izgubili na startu prvenstva, ali oduševili su igrom i zalaganjem. Grčka je moćna, vidjeli smo što znači i taj Giannis efekt, vidjeli smo i vrijednost Jaleena Smitha na jedinici koji je stavio 23 poena. Pogotovo su izabranici Damira Mulaomerovića pokazali kvalitetu u nastavku susreta.

PORAZ KOJI OHRABRUJE /

Imamo razloga za optimizam: 'Giannis je svijet za sebe, kao da igrate s avatarom, ali ako ovako budemo igrali nema straha'

Giannis efekt i revolveraš Dorsey

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija porazom je otvorila nastup na EuroBasketu u Milanu, gdje je u dvoboju prvog kola skupine C Grčka svladala Hrvatsku sa 89-85 (24-16, 22-14, 24-32, 19-23).

Strijelce hrvatske reprezentacije predvodio je Jaleen Smith sa 23 koša, Bojan Bogdanović je ubacio 19, a Krunoslav Simon 18 poena. Grke su sa po 27 koševa predvodili Giannis Antetokounmpo i Tyler Dorsey.

Sjajno je započela utakmica za izabranike Damira Mulaomerovića. Hrvatska je za manje od dvije minute protiv Grčke vodila 7-0. Nažalost, to je bilo najbolje razdoblje hrvatskih košarkaša u prvom poluvremenu.

Zanimljiva utakmica

Grci su prvi put do dvoznamenkaste prednosti došli već u prvoj četvrtini (12-22), a serijom 11-0 u drugoj četvrtini došli su i do najvećih +19 (21-40). Hrvatska je na poluvremenu zaostajala za 16 koševa (30-46). No, napadački raspoloženi hrvatski košarkaši su u trećoj četvrtini ubacili 32 koša, dva više nego u cijelom prvom poluvremenu i u zadnji dio utakmice ušli sa zaostatkom od osam koševa.

Drama na kraju

Grčka je u zadnjoj četvrtini došla do dvoznamenkaste prednosti (64-75), ali se Hrvatska još jednom vratila i u zadnju minutu ušla s dva koša zaostatka (82-84) i napadom za moguće vodstvo. Nažalost, u zadnjoj minuti je presudio Giannis Antetokounmpo s dvije blokade i pet koševa. Sa zvukom sirene Smith je tricom postavio konačnih 85-89.

Hrvatski košarkaši nemaju vremena za odmor. Već u subotu, od 14.15 sati, čeka ih dvoboj protiv reprezentacije Velike Britanije koja je u prvom nastupu uvjerljivo poražena sa 61-90.

Live tijek utakmice

Gotova je utakmica

Četvrta četvrtina

45.9 sekundi: Calathes je bacio s trice, na postavljeni napad Hrvatske, aley-opp Giannisu na moćno zakucavanje. 82-86 za Grčku, dvorana je na nogama. "MVP, MVP", odjekuje dvoranom.

1.28 - Kakav potez Simona, meka ruka doktora košarke. Okret, poezija pokreta za -2 - 82-84.

1.52 - Prekršaj Papapetrou u napadu, napad je za Hrvatsku.

2.14 - Jaylen Smith, momak iz Teksasa, igra strašnu utakmicu. Na 20 poena je.

2.55 - Bravo Bojane kralju, 18 poena i još ima slobodno. Ima 53% šuta. Pogodio je bacanje. 19 poena.

3.19 - Još jedna tehnička, Kruno Simon ovog puta. Protestiraju Hrvati, traže faul na pokušaju trice.

4.50 - Grci rade +4 u 20 sekundi, nevjerojatno.

6.08 - Matković zabija preko Giannisa, kakav potez, pivotiranje s loptom u reketu i iz okreta koš.

6.31 - Tehnička Mulaomeroviću. Protestirao je na pokušaj blokade Zubca. Ipak je faul, 4 osobna Zubcu.

6.41 - Smith zabija iz kontre 16 poen. Babo i on imaju po 16 poena.

9.39 - Pogađa Babo teški šut, pa sviraj faul uz poen, pa ovo je bio ful... Nevjerojatno...

10.00 - Grci igraju s dva organizatora igre.

Treća četvrtina (32-24 za Hrvatsku)

Kraj treće četvrtine

1.12 - U igri smo, -3. 65-62.

3.07 - Jaylen Smith zabija dalekometnu tricu. To je to, -4.

3.34 - Serija Hrvatske. Idemo.

4.14 - Zakucavanje Zupca nakon asistencije Babe. Nakon "100 godina" smo ispod deset poena razlike.

4.55 - Krruuuno Simon zabija tricu, time-out Grčka. 11 poena gubimo.

5.56 - Giannis iz skoka polaganje. 18 poena.

6.42 - Gannis pogađa dva slobodna i ima 16 poena.

6.56 - Smith trica, ma to je to.

8.20 - Kruno Simon zabija floater. Sjajno...

9.06 - Giannis je na 14 poena.

9.50 - I odmah Bojan Bogdanović zabija dvicu plus faul, ali ne pogađa slobodno.

Poluvrijeme: 46-30. Dobro je Hrvatska ušla u utakmicu, ali kad su se Grci posložili zagospodarili su parketom.

Druga četvrtina

11.8 sekundi - Još jedna izgubljena lopta za Hrvatsku, dvanaesta. Grci su na tek jednoj.

1.11 - Tyler Dorsey poput brzog vlaka ulazi na koš.

2.08 - Imamo 11 izgubljenih lopti u odnosu na jednu Grka. Hezonja je nešto pokušao, pitaj Boga što je on htio s ulaskom u reket na trojicu u naletu. Možda ih preletjeti.

3.05 - Hrvatska ima 10 izgubljenih lopti, Grčka samo jednu. Tu leži dio problema za naše košarkaše u ovoj utakmici.

3.31 - Mario Hezonja opet pogađa tricu, to je to.

4.10 - Mario Hezonja zabija drugu hrvatsku tricu iz 9 pokušaja. 24-40.

5.12 - Giannis moćno, kako čovjek igra. Ušli smo u grčki mlin.

5.49 - Giannis zabija šut s vrha reketa za 38-21 vodstvo Grčke. Zubac je u sljedećem napadu izgubio svoju četvrtu loptu.

6.11 - +15 za Grke. Ovo nije dobro.

7.01 - Tyler Dorsey zabija tricu, pa onda opet iz kontre. Uništava nas. Sad je na 18 poena uz 2 skoka.

7.40 - Tyler Dorsey pogađa tricu nakon drugog protivničkog napada, a to dodatno ubija u pojam. Sad je na 13 poena. Kakav je to šuter, inače novi igrač Dallas Mavericksa.

8.24 - Vratili smo se na -6. To je dobro, izgleda Hrvatska jako dobro.

10.00 - Ušao je Dominik Mavra na jedinicu umjesto Smitha.

Prva četvrtina (16-24 za Grčku)

0.18 - Matković za Simona i 16-22. Kao na haklu.

0.50 - Babo zabija polaganje. Dugo nismo zabili.

1.44 - Dorsey, revolveraš Grčke, tricom daje Grčkoj +8. 12-20. Time-out zove Mulaomerović.

3.36 - Grčka ima +5. 12-17. Giannis je izašao.

3.57 - Giannis zakucava preko Zupca. Publika je na nogama.

4.17 - Serija Grka i sad vode. To je ta Grčka, dva napada, dvije obrane i evo njih u prednosti. Igraju snažno, brzo i jako Grci. Giannis im je top player.

5.47 - Hezonja uzvraća dvicom.

6.09 - Dorsey zabija dvicu.

6.24 - Giannis je na 0-4.

6.35 - Šarić je promašio otvorenu tricu za +8.

8.15 - Ideeeemo Babo, rokaj, samo rokaj. Trica iz kuta za +7. 7-0 za Hrvatsku.

8.40 - Zakucavanje Bogdanovića, bravo. 4-0 za Hrvatsku.

9.45 - Prvi poen za Hrvatsku. Dario Šarić iskoristio je visinu u odnosu na svog čuvara. Pogodio je iz kuta, iz okreta. To je to, to je važno za ulazak u utakmicu.

10.00 - Hrvatska igra u bijelim dresovima, Grci u tamnoplavoj. Prva lopta je za Hrvatsku. Idemo Hrvatska!

Sretno Hrvatska!

16.55 - Ustanite dame i gospodo, na redu je Lijepa naša.

16.54 - Na redu su himne. Prva se svira himna Grčke.

16.35 - Dobre vijesti su stigle iz Milana neposredno pred početak prve utakmice Hrvatske na EuroBasketu. Iskusni bek, dvostruki prvak Europe s Anadolu Efeson Kruno Simon, igrat će protiv Grčke.

16.31 - Dobar dan dragi čitatelji Net.hr-a i košarkaški zaljubljenici. Nakon 5 godina pauze EuroBasket se vraća na naše male ekrane i na naš portal. Korona je učinila svoje, pa smo i imali toliku pauzu ali hvala Bogu, počelo je i ponovno uživamo u najboljoj reprezentativnoj košarci u Europi. Inače, ranije tijekom današnjeg dana Ukrajina je pobijedila Veliku Britaniju čak 90:61 u prvoj utakmici skupine C. Iduće će na teren u Milanu Hrvatska i Grčka, a nakon njih Italija i Estonija.

NAJAVA

Hrvatski košarkaši od 17 sati protiv Grčke u skupini C u Milanu igraju prvu utakmicu na EuroBasketu. Predvođena dvostrukim MVP-jem NBA lige Giannisom Antetokounmpom, Grčka je jedan od favorita za osvajanje turnira pa je pred izabranicima Damira Mulaomerovića jako težak zadatak.

Ipak, Hrvatska dugo nije bila u jačem sastavu te se nada dobrom rezultatu na Eurobasketu. Kruno Simon nastupit će protiv Grčke.