KRAJ: / Hrvatska prvi put ispala u prvom krugu!

Hrvatski košarkaši nisu uspjeli napraviti iznenađenje i u posljednjem kolu skupine C pobijediti Grke, te su se porazom od 74:69 oprostili od Europskog prvenstva već u prvom krugu.

5.9.2011.
13:33

Četvrta četvrtina Grci nam nisu uspjeli zabiti pogodak u prve tri minute posljednje četvrtine, što smo odlično iskoristili i došli na samo minus sedam (58:51).

Obrana je napokon proigrala i Grci imaju sve većih problema kako nam zabiti koš. S druge strane Barać posprema sve što treba pospremiti i u ovom dijelu utakmice je naš najbolji pojedinac. Na njegovim krilima došli smo na samo četiri (60:56), a još se ima igrati četiri i pol minute.

Dvije minute prije kraja utakmice Hrvatska je na minus pet (66:61). Barać pogađa sa svih pozicija, pa je tako pogodio i tricu.

Pogocima Marka Popovića iz slobodnih bacanja Hrvatska je došla na samo minus dva (69:67) 25 sekundi prije kraja utakmice.

Hrvatska se odlučila na brzi prekršaj. Stipčević ga je napravio na Zizisu, koji je pogodio oba bacanja za plus četiri (71:67).

Pokušali smo brzim napadom smanjiti prednost, ali je Draperova trica otišla daleko od koša. Popović je napravio novi prekršaj, a Zizis je pogodio samo jedno bacanje za plus pet (72:67) 16 sekundi prije kraja.

Ipak, do kraja utakmice nismo uspjeli napraviti preokret i porazom od 74:69 oprostili smo se od Eurobasketa već u prvom krugu.

Treća četvrtina U nastavku se Hrvatska okrenula igri spuštanja lopta na naše centre, što nam je donijelo četiri poena pod košem za prve tri minute. Međutim, u obrani smo ponovno ostavili puno prostora Fotsisu, koji je bez problema pogodio tricu za održavanje prednosti Grka (47:31).

Izabranici Joke Vrankovića napokon su počeli igrati obranu pa su nam Grci u pet i pol minuta treće četvrtine zabili samo 4 poena (tricu i slobodno bacanje), što je Hrvatska iskoristila i došla na samo minus 12 (48:36).

Uspjeli je Hrvatska u jednom trenutku doći na samo minus 10, a bilo je prilike da to bude i manje, ali nismo to iskoristili. Uslijedile su greške u napadu, što su Grci iskoristili i otišli na plus 13 uoči posljednje četvrtine (58:45).

Druga četvrtina U prve tri minute druge četvrtine Grčka održava svoju prednost od 12 pogodaka prednosti. Vrankovićevi izabranici promašuju dosta čistih šuteva, koji se od obruča odbijaju Grcima u ruke. Također, obrana ne funkcionira što Grci dobro koriste i vode 29:17.

Četiri minute prije kraja druge četvrtine Hrvatska već ima zaostatak od minus 19 (36:17), tako da je sve izglednije da će hrvatski košarkaši ostatak prvenstva pratiti ispred malih ekrana. Nemamo rješenje za Vasileiadisa i Bourousisa, koji su nam zabili svaki već po 10 poena.

Na poluvrijeme Hrvatska ide sa minus 17 (44:27). Obrana ponovno ne funkcionira, a Grci to itekako koriste pa su nam zabili već šest trica, iako nisu tricaška momčad. Naši reprezentativci ubacili su tek jednu tricu, a sveukupno šut nam je samo 35 posto. Simon je naš najbolji pojedinac sa devet poena.

Prva četvrtina Hrvatska je dobro ušla u utakmicu i nakon tri i pol minute igre protiv Grčke ima vodstvo od 6:4. Iz igre su zabili Tomić, Simon i Andrić. Grci su jedini koš iz igre zabili za tri poena.

Nakon dobrog otvaranja Hrvatske, Grci rade seriju od 8:0 i odlaze na plus 6. Izabranici Joke Vrankovića nema rješenje za tricu naših protivnika koji su već pogodili tri trice. Tri minute prije kraja prve četvrtine imamo zaostatak od minus osam (16:8).

Već nakon prve četvrtine vidi se da košarkaše Hrvatske čeka težak posao na putu do drugog kruga. Nakon prvih 10 minuta Grci su napravili prednost od plus 12 (25:13). Zabili su nam čak četiri trice, dok mi nismo pogodili nijednu.

Hrvatsku košarkašku reprezentaciju nakon blamaže protiv BiH čeka dvoboj s Grčkom o kojem ovisi sudbina na Eurobasketu.

Kapetan Marko Popović je izjavio kako "i s našim seljačkim mentalitetom možemo pobijediti Grčku" te iskren komentar nastupa u Litvi najavio po završetku prvenstva, a Ante Tomić navijačima koji su do sada izgubili već puno živaca s knedlom u grlu poručio:

"Ugasite televizor i nemojte nas više niti gledati!".

Podsjetimo, Hrvatska ne može ispasti s Eurobasketa ako pobijedi Grčku, ali niti proći ako izgubi. Ako uz to još i Makedonci pobijede Bosance, ovi će otpasti, a naši će ići dalje s dva boda. Pobijede li Hrvati i Bosanci, stvorit će se krug od četiri reprezentacije sa omjerom 3-2 pri čemu će dalje proći BiH, Makedonija i Hrvatska, a otpasti Grčka.

Skupina A Velika Britanija - Portugal 85-73 Poljska - Turska 84-83 Španjolska - Litva 91-79

Redoslijed: 1. Španjolska 4-0, 2. Litva 3-1, 3. Poljska 3-1, 4. Turska 2-2, 5. Velika Britanija 1-3, 6. Portugal 0-4.

Skupina B Izrael - Latvija 91-88 Francuska - Italija 91-84 Srbija - Njemačka 75-64

Redoslijed: 1. Francuska 4-0, 2. Srbija 4-0, 3. Njemačka 2-1, 4. Italija 1-3, 5. Izrael 1-3, 6. Latvija 0-4.

Skupina C Makedonija - Finska 72-70 Grčka - Crna Gora 71-55 BiH - Hrvatska 92-80

Redoslijed: 1. Makedonija 3-1, 2. Grčka 3-1, 3. BiH 2-2, 4. Hrvatska 2-2, 5. Finska 1-3, 6. Crna Gora 1-3.

Skupina D Gruzija - Ukrajina 69-53 Rusija - Bugarska 89-77 Slovenija - Belgija 70-61

Redoslijed: 1. Rusija 4-0, 2. Slovenija 4-0, 3. Gruzija 2-2, 4. Ukrajina 1-3, 5. Bugarska 1-3, 6. Belgija 0-4.