DINAMO - ASTANA 4:0 / Dinamo na najbolji mogući način otvorio europsku sezonu, Modri uragan otpuhao Kazahstance

Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na portalu Net. hr

25.7.2023.
17:49
Pixsell

Nogometaši Dinama u prvoj su utakmici 2. pretkola Lige prvaka kao domaćini na stadionu u Maksimiru uvjerljivo sa 4-0 (3-0) svladali kazahstansku Astanu te tako praktički osigurali prolazak u 3. pretkolo, a samim time i igranje u skupini nekog od eurokupova ove jeseni.

JOŠ DA MI JE KABANICA /

To je taj 'komfor' na Maksimiru: Platiš 25 eura za ulaznicu pa kisneš jer samo je loža natkrivena

Prvi gol postigao je Bruno Petković (35), potom je Luka Ivanušec (41, 43, 56) dodao još tri.

Dinamo je u potpunosti dominirao terenom protiv slabašnog suparnika iz središnje Azije. Tijekom prvih 20 minuta bila je to jalova nadmoć hrvatsog prvaka, ali potom je vratar Astane Josip Čondrić ostao na "streljani".

Sjajan golman gostiju

Čondrić je uspio zaustaviti prva dva pokušaja Dinamovih igrača, u 20. minuti je uhvatio loptu nakon udarca Ristovskog s distance da bi u 24. minuti vršcima pristiju odbio pokušaj Petkovića koji se oslobodio dvojice čuvara i zatim zapucao s vrha kaznenog prostora.

Uslijedio je udarac iz kuta nakon kojega je Ristovski pucao glavom sa šest metara, no lopta se zaustavila na gredi. U 31. minuti po prvi je put pokušao i Ivanušec, njegov jak udarac sa 20-ak metara išao je u donji desni kut, ali Čondrić je opet bio na mjestu.

Ipak, u 35. minuti više nije bilo spasa za Astanu. Nakon što je glavni sudac Cuadra zaustavio igru jer se Šutalu u gužvi pred golom Astane izula kopačka uslijedilo je podbacivanje koje je osvojio Bulat i odmah uposlio Petkovića na rubu kaznenog prostora. Reprezentativni je napadač uputio jak udarac koji je na putu prema vratima pogodio u blok nekog od gostujućih igrača, lopta je promijenila smjer i postala neuhvatljiva za Čondrića.

Plava rapsodija

U samoj završnici prvog poluvremena Ivanušec je s dva gola u samo dvije minute okrunio dominaciju Dinama. Prvo je u 41. minuti prihvatio loptu na 25 metara od suparničkog gola, osvojio sedam-osam metara i onda prizemnim udarcem pogodio sam donji lijevi kut za 2-0.

Na 3-0 Ivanušec je povisio u 43. minuti kada je glavom iz blizine "probio" Čondrića nakon odličnog prodora i ubačaja Moharramija s desne strane.

Ivanušec je svoju sjajnu predstavu nastavio i u drugom poluvremenu, on je svoj treći, a Dinamov četvrti pogodak postigao u 56. minuti. Nakon udarca iz kuta lopta je pala pred nečuvanog Mišića na sedam metara od gola Astane, ali on se poskliznuo i nije niti uputio udarac, ali obrana gostiju nije dobro očistila situaciju pa je lopta stigla na 20-ak metara od gola gdje je bio Ivanušec koji je preciznim udarcem pogodio gornji lijevi kut nemoćnog Čondrića.

Stabilnija Astana pri kraju

Astana je prvi put zaprijetila u 70. minuti kada je Tomasov izveo korner, a Jovančić pokušao volejom sa šest metara, ali lopta je prohujala preko grede. Odmah minutu potom Dinamo je imao "zicer" za 5-0, nakon brzog protunapada Baturina je pucao sa 16 metara no lopta je prošla tik pored vratnice.

Dinamo je još jednom zaprijetio u 78. minuti kada je i Ljubičić okušao udarac s distance, no Čondrić se još jednom istaknuo obranom.

Kazahstanski je prvak pred kraj utakmice još dva puta zaprijetio nakon udaraca iz kuta, ali u 89. minuti Tomasov je bio za par centimetara kratak na drugoj vratnici, da bi minutu potom udarac glavom Maročkina prošao pored vratnice. U sudačkoj nadoknadi poraz je pokušao ublažiti i Amanović no njegov udarac sa 20-ak metara je prohujao pored lijeve vratnice.

Uzvratna utakmica Astane i Dinama na programu je 2. kolovoza u Astani, a ukupni će pobjednik u 3. pretkolu igrati protiv grčkog prvaka AEK-a.

TIJEK MEČA

Maksimir, 2. kolo kvalifikacija

Dinamo - Astana 4:0

Livaković - Moharammi, J. Šutalo, Ristovski, Ljubičić - Mišić, Bulat - Špikić, Baturina, Ivanušec - Petković

Čondrić - Hovhanisjan, Maročkin, Tomašević, Amanović, Vorogovskij - Tomasov, Bejsebekov, Ebong, Ourega - Darboe

Kraj susreta.

94' Petar Sučić dobija priliku u zadnjoj minuti, kako bi Ivanušec dobio pljesak i skandiranje.

92' U samoj završnici opet prijete Kazahstanci. Amanović je potegao ljevicom, lopta odlazi pored stative.

90' Još jedna prilika za Astanu nakon kornera, ali ostaje mreža Livakovića netaknuta.

89' Prohujala je opasna lopta kroz Dinamov peterac, ali Tomasov je malo zakasnio na centaršut.

83' 18 udaraca na gol Dinama, dok je Astana zaprijetila samo dva put.

80' Priliku su dobili Antonio Marin i Mahir Emreli, travnjak napuštaju Petković i Baturina.

77' Ljubičić je odlično potegnuo, ali intervenirao je Čondrić i izbio u korner.

72' Velika šansa za Baturinu da se zabije i peti pogodak, ali dinamov dragulj loptu šalje pored lijeve stative.

71' U igri su Menalo i Mihaljičenko umjesto Bulata i Špikića.

70' Najveća prilika Astane. Jovančić je nakon udarca iz kuta volejem preko gola prebacio loptu.

66' Vorogovskij je prvi igrač sa javnom opomenom.

65' 7123 gledatelja može uživati u plavoj rapsodiji na otvaranju euro sezone. Bad Blue Boysi pjevaju: "Ajme meni nije mi dobro, zabit ćemo pet komada"

59' Marko Bulat je s 12 metara iz teškog kuta pokušao vanjskom, završilo je neslavno.

56' Kakav pogodak Luke Ivanušeca, maestralno je zakucao loptu sa 20 metara nakon udarca iz kuta.

48' Prvi udarac na vrata Astane, njihov najbolji igrač Marin Tomasov zaprijetio je iz teškog kuta, ali nije ugrozio vrata Dinama.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog dijela.

45' Apsolutna dominacija Dinama, Modri imaju 12 udaraca prema vratima, Astana ni jedan.

43' Nevjerojatno dobro igra Dinamo, Ivanušec je ponovno zabio. Ovaj put glavom nakon ubačaja Moharammija.

41' GOOOOOOOL! Slalom Luke Ivanušeca za povećanje prednosti.

40' Kazahstanci zadnjih 20 minuta nišu prešli na polovicu Dinama.

35' Naplatio je Dinamo svoju dominaciju, Bruno Petković je ljevicom majstorski puknuo, a blok je prevario i do sada nesavladivog Čondrića.

33' Još jedna obrana Čondrića, gađao je Ristovski iz daljine.

31' Ivanušec sjajno gađa volejem u bliži kut nakon kornera, ali bivši član Istre piše novu obranu.

30' Petković pada u kaznenom prostoru, španjolski sudac mu pokazuje da se ustane.

26' Ristovski je nakon udarca iz kuta pogodio vratnicu, Dinamo sve više pojačava pritisak.

24' Petković se sjajno okrenuo i gađao daljnji kut, no Čondrić je siguran.

20' Prvi pokušaj na utakmici, opalio je Ristovski iz velike udaljenosti, brani Čondrić.

17' Trenutno nema nijednog udarca prema vratima na susretu.

12' Sve što Astana pokušava prema naprijed kreće od Marina Tomasova, koji je apsolutna ikona toga kluba.

7' Traje početno ispitivanje snaga, Astana je koncetrirana na obranu.

2' Marin Tomasov, bivši igrač Hajduka, dva puta je presjekao loptu dinamovim igračima.

1' Počela je utakmica.

----------------------------------------------------------

Danas kreće pohod hrvatskih klubova na europske skupine, a čast otvaranja kvalifikacija imat će Dinamo.

Plavi u 2. pretkolu Lige prvaka na Maksimiru dočekuju kazahstansku Astanu koja u Zagreb dolazi nakon neriješenog rezultata u domaćem prvenstvu proteklog vikenda, što smo analizirali u razgovoru s Ilijom Lončarevićem

"Čeka nas ozbiljan protivnik i svjesni smo da neće biti jednostavno kao što nije nijedna momčad u Europi. Vjerujemo u sebe, bolja smo momčad i očekujemo prolazak", rekao je trener Igor Bišćan uoči utakmice.