Pogledajte dramatičan derbi: San koji čekaju od 1990. je sve bliže

13.4.2014.
16:52

Dvoboj Liverpoola i Manchester Cityja okarakteriziran je kao ključan u borbi za naslov prvaka Engleske, a nakon njega mogu biti zadovoljniji igrači Liverpoola.

Već sam početak je potvrdio kako će se na Anfieldu igrati sjajna utakmica. U šestoj minuti domaćin je stigao do vodstva i to nakon što je Luis Suarez sjajno proigrao Raheema Sterlinga, ovaj je 'vagnuo' obranu gostiju i zatim pogodio nebranjeni kut gola Joea Harta.

Suarezu je to bila 12. ovosezonska asistencija čime je i dalje na vrhu Premierlige po broju asistencija, a Liverpool je i u 24. utakmici zaredom stigao do pogotka u prvom dijelu.

Gosti su se vrlo brzo našli u novim problemima nakon što je u 19. minuti igru morao zbog ozljede napustiti Yaya Toure, a zamijenio ga je Javi Garcia.

U 26. minuti Liverpool je stigao i do drugog pogotka, ovaj put nakon kornera Stevena Gerrarda kada je na prvoj vratnici loptu sjajno glavom zahvatio Martin Škrtel i poslao loptu u mrežu. Škrtel je tako sa sedmim golom i dalje najefikasniji branič u engleskom prvenstvu.

Do kraja prvog poluvremena promjena nije bilo, Manchester City je nanizao nekoliko dobrih prilika, ali lopta je ili bila očišćena s crte od strane domaće obrane ili je Mignolet spašavao Liverpool.

U drugo poluvrijeme bolje je ušao Manchester City koji je odmah pritisnuo domaćina i na smanjenje rezultata je čekao tek do 57. minute. Tada su gosti odigrali vrlo brzu i lijepu akciju kroz 16 metara domaćina koju je rutinskim pogotkom zaključio David Silva.

Već šest minuta kasnije bilo 2:2 i Liverpool se našao u problemima. Ponovno je David Silva odradio dobar dio posla, pucao je iskosa, a lopta pogađa Glena Johnsona i vara Mignoleta te ulazi u gol.

Uspio se Liverpool izvući iz krize u kojoj se našao te je u 78. minuti stigao do svojeg rekordnog 93. kola u Premiershipu ove sezone. Vincent Kompany je pogriješio i nije dobro zahvatio loptu, ona je došla na rub 16 metara do Philippea Coutinha koji puca snažno i precizno te dovodi Liverpool do novog vodstva.

Do kraja susreta gosti su očajnički pokušavali doći do poravnanja, ali nije bilo promjene rezultata. Liverpool je završnicu susreta odradio s desetoricom nakon izravnog crvenog kartona Hendersonu u sudačkoj nadoknadi.

Podsjetimo, sve utakmice na Otoku od 11. do 14. travnja počinju sa sedam minuta zakašnjenja te minutom šutnje u znak sjećanja na 96 preminula navijača Liverpoola u jednoj od najvećih tragedija u povijesti nogometa koja se dogodila na Hillsboroughu.

Tog nesretnog 15. travnja 1989. godine je na utakmici polufinala FA Cupa s Nottingham Forrestom 96 navijača izgubilo život, a 766 ih je ozlijeđeno zbog prenatrpanosti tribine uslijed čega su ljudi prignječeni uz ogradu pa je utakmica prekinuta nakon šest minuta igre.

Policija je nakon tragedije tvrdila da su za nju krivi navijači na koje su svalili 'drvlje i kamenje', no dvadesetak godina kasnije je istina izašla na vidjelo te je neovisno povjerenstvo utvrdilo da je za katastrofu kriva policija koja nije bila dovoljno pripremljena za utakmicu te je napravila cijeli niz propusta.

"Bila je to izvanredna izvedba. Mislim da smo bili nevjerojatni. Momčad je pokazala toliko duha i kvalitete, bilo je nevjerojatno", rekao je menadžer Liverpoola Brendan Rodgers za Sky Sports i dodao.

"Čestitke Manchester Cityju. Mi smo bili izvanredni u prvom poluvremenu, ali očekivali smo dobar 15-minutni ili 20-minutni period od njih i vratili su se u utakmicu. Ali to je pokazalo karakter koji ova momčad ima, da se vrati i zabije briljantan gol. To su za nas tri vrlo vrijedna boda."

Upitan može li ova pobjeda izravno utjecati na borbu za naslov Rodgers je rekao:

"Bila je to značajna utakmica. Mogla bi to biti važna pobjeda. Ali imamo Norwich sljedećeg tjedna, a oni su igrali dobro i izgubili 1-0. Zato sada trebamo uživati u ovome i usredotočiti se na sljedećeg protivnika. Naš je cilj ostati gdje jesmo. Bili smo pod pritiskom u svakoj velikoj utakmici koju smo igrali, ali kvaliteta našeg nogometa bila je izvanredna i očito se nosimo s time", kazao je Rogers, dok je menadžer Manchester Cityja kazao:

"Razočaravajuće je, jer smo izgubili utakmicu koju nismo zaslužili izgubiti. Igrali smo jako dobro, posebice u drugom poluvremenu i zadnjih 15 minuta prvog poluvremena. Imali smo čiste prilike za postizanje golova, ali nogomet čine dobre stvari i pogreške, a mi smo napravili pogrešku (izgubljena lopta Kompanyja) i oni su dobili utakmicu", rekao je Pellegrini i nastavio.

"Oni su započeli jako dobro, zabili su gol i nakon kornera su zabili drugi. Lakše je kada igrate kod kuće i imate dva gola prednosti. Naravno da je lakše igrati kada ste mirni. Ali mi smo se u posljednjih 15 minuta regrupirali i imali smo dvije čiste prilike. U drugom poluvremenu bila je samo jedna momčad na travnjaku. Zabili smo dva gola, a imali smo još dvije ili tri čiste prilike. Bio je također čisti penal. Udarila je lopta jasno u Škrtelovu ruku, ali mi smo pogriješili kod trećeg gola i oni su na kraju dobili utakmicu."

Upitan koliku je štetu poraz nanio njihovim šansama za osvajanje naslova, čileanski je strateg rekao.

"Više ne ovisimo sami o sebi. Ako Liverpool dobije preostale utakmice, odnosno 13 ili 14 utakmica zaredom, onda zaslužuju biti prvaci. Ako ne pobijede u te četiri utakmice, onda ćemo mi biti."

Nogometaši Chelseaja i dalje su 'prva pratilja' Liverpoolu u borbi za naslov prvaka Engleske, a u 34. kolu uspješno su odradili gostovanje na Liberty Stadiumu svladavši Swansea 1-0.

Chelsea je uspješno odradio gostovanje kod Swanseaja, potencijalno neugodno gostovanje kod momčadi koja očajnički treba bodove u borbi za očuvanje premierligaškog statusa.

Londonska momčad imala je olakšan posao od rane faze utakmice kada je Swansea već u 16. minuti ostao s igračem manje na travnjaku nakon što je Španjolac Chico u razmaku od samo dvije minute zaradio dva žuta kartona i morao rano napustiti travnjak.

Prije toga Chelsea je bio nadomak vodstva nakon što je Salah umjesto mreže pogodio vratnicu, a nakon isključenja Chica gosti su potpuno preuzeli kontrolu nad igrom. Treći crveni karton Chica Floresa ove sezone značajno je utjecao na odnos snaga, ali tek u drugom poluvremenu Chelsea je počeo kreirati veći broj prilika.

Nakon serije promašaja, u 68. minuti gosti su napokon poveli. Nemanja Matić odigrao je dobru loptu za Dembu Ba, a Senegalac postiže pobjednički pogodak, drugi pobjednički gol u kratko vrijeme nakon što je bio junak i protiv Paris Saint-Germaina.

Ovom pobjedom Chelsea je došao na dva boda zaostatka za vodećim Liverpoolom protiv kojeg će uskoro igrati na Anfieldu i tražiti priliku za još aktivnije uključenje u borbu za naslov prvaka.

Liverpool – Manchester City 3-2 (Sterling 6., Škrtel 26., Coutinho 78. / Silva 57., Johnson 63. – autogol)

Crystal Palace – Aston Villa 1-0 (Puncheon 76)

Fulham – Norwich City 1-0 (Rodallega 40)

Southampton – Cardiff City 0-1 (Juan Chala 65)

Stoke City – Newcastle 1-0 (Pieteres 42)

Sunderland – Everton 0-1 (Brown 75-ag)

West Bromwich – Tottenham 3-3 (Vydra 1, Brunt 4, Sessegnon 31 / Olsson 34-ag, Kane 70, Eriksen 90+3)

Swansea – Chelsea 0-1 (Ba 68.)

Redoslijed: 1. Liverpool 77, 2. Chelsea 75, 3. Manchester City 70 (-2), 4. Everton 66 (-1), 5. Arsenal 64 (-1), 6. Tottenham 60...