22.1.2014.
12:05

Hrvatska je po 15. puta u povijesti izborila plasman u polufinale na velikim natjecanjima, plasman u borbu za medalje. Dosad je na europskim smotrama osvojila dva srebra i dvije bronce.

Protiv Poljske Hrvatska nije odigrala dobro prvo poluvrijeme, ali je bila na vrlo visokoj razini u nastavku, u kojem je slomila žilave Poljake, kojima nije pomogla podrška velikog broja navijača na tribinama.

Utakmica je loše krenula za Hrvatsku, jer je Poljska povela s 5:2 u 7. minuti. Hrvati dobro koriste situaciju s igračem više, te u 12. minuti poravnavaju na 6:6, a nešto kasnije dolaze i do prvog vodstva 8:7 u 16. minuti. Poljska je u 25. minuti ponovno povela s tri pogotka razlike (11:14), a na poluvrijeme je otišla s vodstvom 15:14. Mogli su Poljaci u prvom dijelu imati i uvjerljivu prednost, ali je to spriječio odlični Mirko Alilović koji je skinuo nekoliko zicera i prikupio 7 obrana u prvom dijelu.

Nastavak je, međutim, krenuo kao iz snova za hrvatsku reprezentaciju. Manuel Štrlek zabio je brzo dva gola s lijevog krila, Ivan Ćupić dodao još jedan iz kontre, pa je poljski izbornik nakon manje od dvije minute u nastavku morao uzeti time-out. Niti to nije pomoglo Poljskoj, jer je Štrlek zabio još jedan gol za 18:15, Venio Losert je skinuo drugi sedmerac na utakmici, a Marko Kopljar je svojim golom zaključio seriju 5:0 za vodstvo Hrvatske 19:15.

Poljaci su preko Michala Jureckog prvi pogodak u nastavku postigli tek nakon sedam minuta igre. U 43. minuti, Hrvatska dolazi do najveće prednosti od pet golova razlike (23:18), ali Poljaci su se vratili u igru i smanjili u 50. minuti na samo dva pogotka zaostatka, 24:22. Međutim, Damir Bičanić je u završnici sjajno namjestio nišanske sprave i svojim golovima s 9 metara oduzeo bilo kakvu nadu Poljacima da će se oni preokretom domoći polufinala.

Hrvatska krila bila su izvanredna. Manuel Štrlek i Zlatko Horvat postigli su po 6 pogodaka, obojica uz samo jedan promašaj, dok je Ivan Ćupić dodao tri gola. Domagoj Duvnjak, koji je izabran za najboljeg igrača u hrvatskoj selekciji, postigao je 6 pogodaka iz 11 pokušaja, a posebno treba izdvojiti Damira Bičanića koji je zabio 5 golova bez promašaja! Marko Kopljar dodao je 4 pogotka iz sedam pokušaja. Jedan gol zabio je i Ivan Slišković. Michal Jurecki bio je prvi strijelac Poljske sa 6 pogodaka uz samo jedan promašaj.

U petak će u polufinalu igrati Danska – Hrvatska i Francuska – Španjolska.

Skupina I: Španjolska – Makedonija 33-22 Austrija – Mađarska 25-24 Danska – Island 32-23

Redoslijed: 1. Danska 10, 2. Španjolska 8, 3. Island 5, 4. Mađarska 3, 5. Makedonija 2, 6. Austrija 2

Skupina II: Rusija – Bjelorusija 39-33 Švedska – Francuska 30-28 Hrvatska – Poljska 31-28

Redoslijed: 1. Francuska 8, 2. Hrvatska 8, 3. Poljska 6, 4. Švedska 6, 5. Rusija 2, 6. Bjelorusija 0