Marin Cilic konacno je uspio pobijediti Francuza Gillesa Simona te nakon cetiri sata i 13 minuta iscrpljujuce borbe u pet setova treci put u karijeri izboriti cetvrtfinale US Opena.

3.9.2014.
8:22

Cilicu i Simonu je ovo bio peti medusobni dvoboj. Francuz je slavio u prethodna cetiri, dvaput je pobjedivao Marina u pet setova na Grand Slam turnirima. Bio je prava crna macka za hrvatskog tenisaca. No, Cilic je u New Yorku konacno skinuo Simonovo prokletstvo i pobijedio Francuza sa 5-7, 7-6 (3), 6-4, 3-6, 6-3. Bila je to 19. Ciliceva pobjeda u 28 meceva koji su odluceni u petom setu.

"Sjajno se osjecam. Ovo je vrlo vazna pobjeda za mene. Znao sam da se Gilles nece lako predati. Ostao sam koncentriran do kraja, pokazao sam psiholosku snagu. Na pocetku petog seta sam spasavao break-loptu, ali onda sam do kraja meca odigrao odlicno", presretan je bio Cilic nakon pobjede za koju je naporno radio.

Bio je ovo jos jedan klasican dvoboj Cilica i Simona, ovoga puta s drugacijim zavrsetkom. Opet je Marin radio za obojicu, ali unatoc silnim pogreskama, pokazao da se protiv Simona isplati napadati, cak i onda kad ne ulazi sve ono sto je zamislio.

Cilic je Simonu prvi put zaprijetio breakom vec u drugom gemu. No, realizacija je izostala, a vec u sljedecem gemu Francuz je prvi put dosao do prednosti u setu. Najbolji hrvatski tenisac odgovorio je istom mjerom i izjednacio na 2-2.

Nakon sedam gemova Simon je zatrazio pomoc fizioterapeuta zbog bolova u donjem dijelu leda. No, stanka od nekoliko minuta vise je utjecala na Cilicevu nego Simonovu izvedbu. Nas je tenisac upao u seriju pogresaka koja ga je u konacnici kosatala gubitka servisa u 12. gemu, a time i gubitka prvog seta.

Rasplet drugog seta vidjeli smo tek u tie-breaku. Cilic je ostavio Simona bez prilike za break te propustio cetiri prilike za oduzimanje servisa. Bolju igru iz drugog seta 14. nositelj US Opena okrunio je osvajanjem tie-breaka, dopustivsi Simonu osvajanje samo jednog poena kad je francuski tenisac bio na pocetnom udarcu.

I u trecem setu smo gledali istu sliku. Cilic je prijetio, stvarao prilike za break, ali realizacija je konstantno izostajala. Tako je bilo sve do devetog gema. Tada je Cilic konacno uspio slomiti Simonov servis, prvi put nakon sto je to ucinio u cetvrtom gemu meca. Potvrdivsi break u desetom gemu, nakon dva sata i 48 minuta igre, Marin je stigao na set od prolaza u svoje trece cetvrtfinale na US Openu, a ujedno i na set od prve pobjede nad Simonom.

Imao je Cilic 2-1 u setovima protiv francuskog tenisaca i u njihovom prethodnom dvoboju, u 2. kolu ovogodisnjeg Australian Opena, ali je do kraja meca uspio osvojiti tek tri gema. Kad je najbolji hrvatski tenisac darovao Simonu break za vodstvo Francuza 3-1 u cetvrtom setu, a na 2-5 morao spasavati i dvije set-lopte, cinilo se da u Flushing Meadowsu slijedi repriza dogadaja iz Melbourne Parka. Ono sto nije uspio na Cilicevom servisu u osmom gemu, Simon je napravio na svom pocetnom udarcu u sljedecem. Nakon tri sata i 28 minuta igre na 35 Celzijevih stupnjeva hrvatsko-francuski obracun dosao je do seta odluke.

Za taj je set Cilicu i Simonu stigla mala pomoc prirode. Sunce se sakrilo iza tribina stadiona Louis Armstrong ostavljajuci teren u sjeni i igracima nesto povoljnije uvjete za igru.

"Bio sam sretan zbog toga. Vrucina i vlaga su utjecali na obojicu. Pokusavao sam natjerati Gillesa da se sto vise krece. Nekad mi je uspjevalo, nekad ne, ali na kraju mislim da sam uspio", otkrio je Cilic dio tatike nakon meca.

Marin se vec u prvom gemu morao othrvati Simonovoj prijetnji breakom, sto je ucinio dobrim servisom. Isto je napravio i Francuz u drugom gemu, nakon sto je imao 40-15.

Do osmog gema vise nije bilo prilika za break, iako je hrvatski tenisac nekoliko puta pogreskama pomagao Simonu da se izvuce bez ogrebotina. U osmom gemu je ta pomoc izostala. Preciznim kombinacijama Cilic je dosao do 13. prilike za break. Kad je Simonova lopta zavrsila u autu, Marinov stisak ruke prema Goranu Ivanisevicu pokazao je koliko je odlucan zavrsiti posao. Tri minute poslije to je i ucinio. Nakon pobjednickog voleja rasirio je ruke i proslavio potpuno netipicno za Cilica kakvog smo poznavali prije. I time je slavljem pokazao koliko mu je ova pobjeda znacila.

Pobjeda koja ga je odvela u trece cetvrtfinale US Opena. Tamo ce ga cekati pobjednik iz dvoboja Ceha Tomasa Berdycha i mladog Austrijanca Dominica Thiema.

MARIN CILIC (HRV/14) - Gilles Simon (Fra/26) 5-7, 7-6 (3), 6-4, 3-6, 6-3

Gael Monfils (Fra/20) - Grigor Dimitrov (Bug/7) 7-5, 7-6 (6), 7-5

Francuski tenisac Gael Monfils pobijedio je 7. nositelja Bugarina Grigora Dimitrova sa 7-5, 7-6 (6), 7-5 nakon 144 minute igre u osmini finala US Opena u New Yorku. Monfils je ovom pobjedom izjednacio svoj najbolji rezultat na posljednjem Grand Slam turniru u sezoni. U cetvrtfinalu US Opena bio je i 2010. godine kad ga je zaustavio Novak Dokovic.

Ovo je bila druga Monfilsova pobjeda u trecem dvoboju protiv Dimitrova. Zanimljivo, i prvu je ostvario u Flushing Meadowsu, gdje je prije tri godine svladao Bugarina u 1. kolu, takoder u tri seta.

Monfils ce u cetvrtfinalu igrati protiv boljeg iz sraza Svicarca Rogera Federera i Spanjolca Roberta Bautiste Aguta.