Dan za povijest hrvatskog i svjetskog sporta: Borna Ćorić pobijedio velikog Nadala!

Hrvatska teniska bajka u Federerovom gradu se nastavila svjetskom senzacijom. Borna Ćorić je u četvrtfinalnom meču ATP turnira u Baselu pobijedio velikog Rafaela Nadala i izborio polufinale!

24.10.2014.
19:29

Borna Ćorić već je napravio svoj uspjeh karijere pobijedivši u prva dva kola 13. igrača svijeta Ernesta Gulbisa pa onda i Andreja Golubjeva, ali to kako je ušao u meč protiv Rafaela Nadala bilo je ravno senzaciji.

Borna je u prvom setu imao nevjerojatnih 5:0 i servis protiv svog teniskog idola i uzora, a uspio ga je zaključiti sa 6:2.

Dovoljno je reći da je u prvom setu tri puta oduzimao servis Nadalu, a Rafa mu je tek kod 5:0 uspio uzvratiti breakom. Španjolac je potom napokon osvojio i svoj servis, ali Borna nije drugi put ponovio istu grešku. Odservirao je fantastično i nakon dosta muke kod 40:40 osvojio prvi set.

Nadal je bio inferiroran mladom Hrvatu u svim segmentima igre, dok Ćoriću sve ulazilo pa je protiv jednog od najboljih igrača svih vremena djelovao nadmoćno, kao da je on treći, a Nadal 124 tenisač svijeta.

Borna je u prvom setu iskoristio tri od četiri break-prilike, a bio je i daleko bolji na servisu od neprepoznatljivog Nadala. Ćorić je osvojio 84 posto poena nakon ubačenog prvog servisa, te 44 % nakon drugog, dok je Španjolac ostao na 55 i 16 %. Statistika kaže da je u vraćanju servisa ta razlika bila još veća u odnosu na Nadala.

U drugom setu smo gledali pravu rovovsku bitku, ali pobjedu je ponovno odnio 17-godišnjak, koji je i po borbenosti i po koncentraciji i teniskoj lukavosti djelovao kao da mu je barem 30.

Nadal se u drugoj dionici probudio, drastično je podigao postotak ubačaja prvog i drugog servisa, ali bio je to i dalje sasvim ravnopravan meč u kojem su oba tenisača držala svoj servis do tie-breaka.

I Ćorić i Nadal imali su u drugom setu po jednu neiskorištenu break-priliku. Veliku je borbu Ćorić vodio za svoj servis kod 4:3 za Nadala, imao je Španjolac 30:40, ali Borna je dobio tri poena zaredom i osvojio strašno važan gem za ostanak u setu.

Ćorić je najveću priliku za break imao imao kod 4:4, ali lukavi Španjolac je sjajno odservirao i spasio se vjerojatno već tada gubitka meča.

Stigli smo tako i do odlučujuće igre. Borna je u tie-breaku napravio mini-break kod 4:4 i zadržao svoj servis do kraja za konačnih 7:4 i apsolutnu sportsku senzaciju dana. Treba na kraju reći i da je Nadal u dva seta napravio za njega nevjerojatnih 37 neforsiranih grešaka, dok je na drugoj strani briljantni Ćorić opalio šest aseva i čak 17 winnera.

Ćorić će u subotnjem polufinalu igrati protiv sjajnog Belgijca Davida Goffina (28. igrač svijeta) koji je preokretom u tri seta izbacio učenika našeg Ivana Ljubičića, Miloša Raonica.

Hrvatski tenisač Ivo Karlović plasirao se u polufinale ATP turnira u Baselu, on je u četvrtfinalu uvjerljivo nadigrao Nijemca Benjamina Beckera sa 6-4, 6-4 za sat i 16 minuta igre. Karlović je tako uzvratio Beckeru za poraz u 1. kolu turnira u Cincinnatiju ranije ove godine, te je upisao sedmu pobjedu u njihovom osmom međusobnom dvoboju.

Naš je igrač odlično krenuo u dvoboj oduzevši servis suparniku već u prvoj igri, a tu je prednost očuvao do kraja prvoga seta iako je bio suočen s četiri "break-lopte". Jednu je spasio odmah u drugoj igri kada je s tri dvostruke servis-pogreške ponudio priliku Beckeru za povratak u set koju Nijemac nije mogao iskoristiti, dok je ostale tri izvukao kod rezultata 5-4 kada je morao spašavati 0-40. Iz te neugodne situacije izvukao se s dva asa i tri "service winnera" iako je Becker na prvu "break-loptu" imao lijepu priliku poentirati, ali je njegov retern završio malo izvan igrališta.

Drugi je set započeo kao i prvi, Karlović je oduzeo servis Beckeru odmah u prvoj igri, a zatim je kod 2-0 ostvario još jedan "break" što se pokazalo nužnim jer je kod rezultata 4-1 po prvi put u Baselu izgubio servis. Ipak, taj gubitak koncentracije nije se odrazio na konačni ishod, a "Div sa Šalate" je u stilu završio dvoboj s tri asa zaredom u posljednjem gemu.

Karlović će u subotu igrati protiv Rogera Federera za ulazak u svoj peti finale ove godine. Sva četiri dosadašnja, u Memphisu, Duesseldorfu, Newportu i Bogoti je izgubio.