Nikola Vujčić i Maccabi na Final Fouru

Odigrane su i četvrte utakmice četvrtfinala Eurolige.

24.4.2014.
8:35

Trostruki i aktualni prvak Europe Olympiacos (ima dva vezana naslova 2012 i 2013) obranio je domaći parket u četvrtoj utakmici četvrtfinala u dvorani Mira i Prijateljstva u Pireju, izjednačivši tako seriju na 2:2. Sad je na redu majstorica u petak u Madridu. Ključni trenutak dvoboja dogodio se početkom četvrte četvrtine kada je Bryant Dunston pri rezultatu 49:49 vezao 6 poena sa kojima je Olympiacos napravio razliku koju nije ispuštao do samoga kraja. Kasnije je još Matt Lojeski pogodio tricu sa kojom je stavio konačnu točku na i za Olympiacos.

Bila je ovo sedma uzastopna play off pobjeda za Olympiacos. Dunston i Lojeski predvodili su pobjednike sa 13 poena. Dunston je još dodao i 9 skokova. Odličan grčki play Vassilis Spanoulis ostvario je učinak od 12 poena uz 7 dodavanja, njegov doprinos je isto bio jako bitan za "Ponos Pireja".

U redovima poraženih najviše je pokazao odlični Rudy Fernandez ubacivši 18 poena uz 8 skokova, Tremmell Darden mu je pomogao sa 10 ubačaja. Panathinaikos je isto kao njegov veliki rival Olympiacos izborio odlučujuću petu utakmicu protiv jakog ruskog CSKA iz Moskve, sa pobjedom koja je došla nakon produžetka.

Puna dvorana u Olimpijskom Sportskom Centru u Ateni gubila je živce u četvrtoj četvrtini, u kojoj su gosti nadoknadili -9, i to na način da je Vitalyj Fridzon pogodio šut u posljednjoj sekundi i izborio produžetak. Legenda grčke košarke i Pao – a Dimitris Diamantidis pogodio je oba slobodna bacanja u produžetku 8,4 sekunde prije kraja za dva razlike, CSKA je imao šansu za izjednačenje Weemsa, ali pobjedu su ipak ostavili u Ateni.

Jonas Maciulius je za Panathinaikos ubacio 15 poena, Stephane Lasme stavio je 14, James Gist 12 i Loukas Mavrokefalides 10, dok je Diamantidis ostvario 6 asistencija. U CSKA Vladimir Micov upisao je 15 ubačaja, spomenuti Sonny Weems je utakmicu završio sa 14, a Sasha Kaun sa 11. Peta utakmica na rasporedu je također u petak, u Moskvi.

Najviše razloga za slavlje imao je slavni Maccabi našeg Nikole Vujčića (pomoćni trener i team manager) koji je spektakularnom predstavom na domaćem parketu svladao kvalitetni sastav Milana sa uvjerljivih 20 koševa razlike, na radost prepune Nokia Arene u Tel Avivu.

Sa tom pobjedom Maccabi (3:1) je izborio Final Four po dvanaesti put od kada se igra ovakav format ovog natjecanja i 1988, i po prvi puta od 2011.

Milano se veći dio susreta držao, na poluvremenu je vodio sa +8 (43:35), u nastavku dvoboja nije dopuštao Maccabiju da se razmaše, i na kraju treće četvrtine talijanski sastav je imao dva poena prednosti (56:54).

Otpor je trajao do posljednje četvrtine u kojoj je Maccabi pregazio Milano sa 32:10 i ostvario povijesno slavlje. Najbolji u Maccabiju bili su Ricky Hickman i Alex Tyus sa 16 poena, Devin Smith stavio je 13, a David Blu i Sofoklis Schortsanitis svaki po 11. Smith i Tyus su još upisalii svaki po 9 skokova. Keith Langford je za Milano ubacio 28 poena (13 u prvoj četvrtini) te je bio najbolji strijelac utakmice.